Pijawki z Akademii Morskiej w Szczecinie

czwartek, 16 marca 2017

Ponad 50 osób wzięło udział w inauguracji akcji „Akademickie Pijawki”, zainicjowanej przez studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

W pierwszym dniu akcji, 13 marca, na 150 osób oddających krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SPZOZ w Szczecinie, aż jedną trzecią stanowiły osoby biorące udział w „Pijawkach…”.

– Oddaję krew, bo to nic nie kosztuje, a mogę naprawdę komuś pomóc – tłumaczyła Majka Orzechowska, studentka, która oddaje krew już od blisko czterech lat. – Mam rzadką grupę krwi, co dodatkowo motywuje mnie do tego, by się nią podzielić – dodała.

Wśród studentów nie zabrakło też tych, którzy zdecydowali się oddać krew po raz pierwszy. Dmytro Zaychuk z Koła Naukowego marketingu i PR „The Butterfly Effect” przyznał, że to właśnie organizacja „Pijawek…” skłoniła go do tego, żeby spróbować. – To mała rzecz, a czuję się, jakbym zrobił coś wielkiego – nie krył radości. Po oddaniu 450 ml krwi, zamiast spadku formy odczuł przypływ energii.

Akcję wsparły również władze AM: JM Rektor Wojciech Ślączka oraz Prorektor ds. Nauczania, Agnieszka Deja, którzy w poniedziałek zjawili się w RCKiK, by wspólnie ze studentami oddać krew. – Ludzie pracujący w Centrum tworzą bardzo pozytywną atmosferę, dzięki nim cały zabieg jest czystą przyjemnością – mówił rektor.

Akcja właśnie się rozpoczęła, ale jak zaznaczają jej pomysłodawcy – studenci z Koła Naukowego marketingu i PR „The Butterfly Effect” – nie określają terminu jej końca. W specjalnie wydzielonej kartotece, którą założyli w RCKiK będą od tej pory odnotowywane ilości krwi oddawane przez studentów, pracowników, absolwentów oraz przyjaciół AM – wszystkich, którzy zarejestrują się na hasło „Pijawki Akademickie – Akademia Morska w Szczecinie”.

To realna pomoc. – Krew jest potrzebna bez przerwy, a takie akcje to duże wsparcie – mówi dr Anita Agapow, lekarz z RCKiK w Szczecinie.

Właśnie dlatego studenci zobowiązują się reagować na potrzeby  Centrum i  jeśli tylko zaistnieje konieczność oddawania krwi w większej ilości czy też poszukiwana będzie konkretna grupa – będą mobilizować siły do pomocy.

Tę postawę docenia opiekun Koła Naukowego TBE. – Wszystkim studentom bardzo dziękuję za zaangażowanie i aktywne uczestnictwo w naszej akcji. Po raz kolejny udowodnili, że są rewelacyjnymi ludźmi. Brawa dla nich – dziękowała Marta Barańska.

Akademia Morska w Szczecinie

Tagi: uczelnie, studenci

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików