6. miejsce dla High Flyers podczas „Air Cargo Challenge 2013”

czwartek, 22 sierpnia 2013

Zespół studentów z Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers Politechniki Śląskiej zajął 6. miejsce podczas „Air Cargo Challenge 2013”. Ogólnoświatowe zawody bezzałogowych samolotów udźwigowych odbywały się od 8 do 12 sierpnia w bazie wojskowej Ota w Portugalii. Polscy studenci są już laureatami ministerialnego programu „Generacja Przyszłości”.

Udział w zawodach był elementem projektu pt. „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu”, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w ramach „Generacji Przyszłości”. 

W konkursie wzięło udział 31 drużyn z całego świata. Polscy studenci pokonali, m.in. Turcję, Portugalię, Chorwację, Belgię, Niemcy, Serbię, Rumunię, Brazylię, Hiszpanię, Grecję, Egipt, Chiny oraz zespoły reprezentujące Politechniki Białostocką i Rzeszowską.

Samolot transportowy „HF-2 Heron”, zaprojektowany i wykonany przez studentów z zespołu High Flyers, podczas testów wytrzymałościowych uzyskał najlepszy wynik wśród startujących drużyn, w czym z pewnością pomogło, olbrzymie jak na tę klasę płatowca, skrzydło o rozpiętości 5 metrów. W locie konkursowym HF-2 podniósł 8 kg dodatkowego obciążenia. Natomiast w trzeciej próbie, walcząc o pierwsze miejsce, samolot oderwał się od pasa startowego z ładunkiem 11 kg, jednak panujące warunki atmosferyczne uniemożliwiły bezpieczny lot i pilot podjął decyzję o natychmiastowym lądowaniu.

Air Cargo Challenge odbywają się co dwa lata, skierowane są do studentów uczelni technicznych. Celem rywalizacji jest zaprojektowanie i skonstruowanie samolotu, który przy zadanych parametrach technicznych będzie w stanie unieść ładunek o jak największej masie.

 Więcej szczegółów na stronie www.uav.polsl.pl

 

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików