Biuletyn 7 października 2016 r.

piątek, 7 października 2016

Dokument bez tytułu

Dokument bez tytułu


Logo MNiSW

BIULETYN MNiSW

7 października 2016 r.

Szkolnictwo wyższe

Śniadanie prasowe w MNiSW - minister Gowin przy stole.Q&A Jarosława Gowina

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z sesji Q&A z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina. MInister na żywo odpowiadał na pytania zadawane przez internautów.

Przycisk czytaj więcej


ręce w geście pomocy i wsparciaPomoc materialna 2016/2017

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowane zostały wskazówki oraz informacje na temat pomocy materialnej w roku akademickim 2016/2017. W materiałach znajdziecie Państwo informacje na temat różnych rodzajów pomocy, sposobu ich zdobywania etc.  Poniżej zamieszczamy linki:


Nauka

Kolorowe logo NPRH: litera H otoczona czterema koloramiFundamenty - kolejny moduł NPRH

Terminy: nabór wniosków od 15 listopada 2016 do 31 stycznia 2017 r.

Budżet: do 500 tys. na okres 5 lat

Zgodnie z zapowiedzią MNiSW ogłosiło trzeci, ostatni moduł Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki - Fundamenty. W ramach konkursu minister wyznaczał będzie temat o szczególnym znaczeniu dla polskich badań humanistycznych. W pierwszej edycji temat brzmi: Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 roku

Przedmiotem konkursu jest opracowanie i przygotowanie dokumentacji, edycji źródłowych, słownikowych i bibliograficznych dotyczących Polski. Prace mogą dotyczyć m.in. historii politycznej, polityki dynastycznej Jagiellonów, dziejów piśmiennictwa, historii kultury, sztuki czy religii.

Przycisk czytaj więcej

Grafika symbolizująca książkę z dwoma znakami "@"Otwarty dostęp - seminarium

Terminy: 17 października w 2016 r.

Miejsce: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ul. Hoża 20, Warszawa

Zapraszamy na organizowane przez MNiSW seminarium, którego tematem będą dobre praktyki w zakresie otwartego dostępu oraz przygotowanie pracowników uczelni i jednostek naukowych do tworzenia polityk otwartego dostępu we własnych instytucjach.

Program seminarium obejmuje następujące zagadnienia:

 • Główne zasady polskiej polityki otwartego dostępu („Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce”) oraz zalecenia dla uczelni, jednostek naukowych i instytucji finansujących badania.
 • Otwartość w nauce w Polsce i na świecie.
 • Jak zacząć przygotowania do wprowadzenia instytucjonalnej polityki otwartego dostępu.
 • Analiza przykładowej polityki otwartego dostępu.
 • Pytania i dyskusja.
 • Dobre praktyki i doświadczenia w zakresie wprowadzania otwartego dostępu.
 • Rola polskich bibliotek cyfrowych w zapewnianiu otwartego dostępu.
 • Przydatne narzędzia i źródła dotyczące otwartego dostępu.
 • Dyskusja i podsumowanie.

Udział w spotkaniu jest darmowy, a rejestracja na spotkanie obowiązkowa.

Przycisk czytaj więcej


Logo NCNPOLONEZ 3 – zaproszenie do uczestnictwa w czacie informacyjnym

Termin: czat odbędzie się 11 października

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych konkursem POLONEZ 3 do wzięcia udziału w czacie informacyjnym NCN. Czat prowadzony będzie w języku angielskim. Przed przystąpieniem do czatu zachęcamy do przeczytania dokumentacji konkursowej.

Przycisk czytaj więcej


Innowacje i rozwój

Dzień informacyjny w obszarze przestrzeni kosmicznej

Terminy: 25 października 2016 r.

Miejsce: Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, ul. Pawińskiego 5B, Warszawa

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE organizuje kolejny Dzień Informacyjny w obszarze Przestrzeń Kosmiczna w Programie HORYZONT 2020.

Dzień informacyjny organizowany jest w związku z planowanym ogłoszeniem konkursów w obszarze przestrzeń kosmiczna w 2017 r. W spotkaniu tym wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej (EC), Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) oraz Agencji ds. Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GSA), a także koordynatorzy i realizatorzy projektów w 7PR i H2020 w obszarze SPACE.

Przycisk czytaj więcej


logo NCBRRaport Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej i NCBR o komercjalizacji wyników B+R

Raport przygotowany przez Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej (MIT Enterprise Forum Poland) we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Fundacją na rzecz Nauki Polskiej „Komercjalizacja badań naukowych: spojrzenie inwestorów i naukowców” pokazuje analizę współpracy nauki i biznesu w Polsce. Uczestnicy badania stwierdzają, że kooperacja jest coraz lepsza, jednak wciąż hamuje ją mała elastyczność uniwersytetów i instytucji naukowych.

Raport przygotowano na podstawie badania łączącego metody jakościowe i ilościowe, w którym udział wzięli naukowcy i inwestorzy działający w Polsce. W badaniu ilościowym wzięło udział 492 naukowców i 26 inwestorów finansowych. Informacje uzyskane z kwestionariusza dla inwestorów, ze względu na małą próbę, zostały uzupełnione o moduł jakościowy, który pozwolił na określenie trendów komercjalizacji badań panujących w Polsce. Badaniu jakościowemu podlegali również naukowcy – dzięki czemu można mieć pewność, że raport jest miarodajny i prezentuje rzeczywiste poglądy zainteresowanych grup na temat komercjalizacji badań.

Przycisk czytaj więcej


Umiędzynarodowienie

Grafika: kula ziemska a na niej powiększony kontur PolskiUmiędzynarodowienie – szansa i wyzwanie dla polskich uczelni

Termin: 20-21 października 2016 r.

Miejsce: Uniwersytet Rzeszowski

Będzie to pierwsza z konferencji programowych przygotowujących planowany we wrześniu 2017 roku Narodowy Kongres Nauki. Konferencję organizuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Rzeszowski. Konferencja poświęcona będzie szeroko pojętej problematyce umiędzynarodowienia polskiego systemu szkolnictwa wyższego.

Jest ona adresowana przede wszystkim do przedstawicieli nowo wybranych władz uczelni odpowiedzialnych za problematykę międzynarodową oraz kierowników uczelnianych biur współpracy z zagranicą i rekrutacji cudzoziemców. Program konferencji dostępny jest w tym miejscu: RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI. Przebieg konferencji będzie transmitowany on line na stronie internetowej MNiSW.


Uczelnie - biret i dyplomUznawalność zagranicznych dokumentów o wykształceniu - seminarium

Terminy: spotkanie odbędzie się 8 listopada 2016 r.; rejestracja do 24 października;

Serdecznie zaprasza pracowników uczelni do udziału w seminarium poświęconym problematyce uznawalności dokumentów o wykształceniu uzyskanych za granicą.

Podczas spotkania omówione zostaną praktyczne aspekty uznawalności zagranicznych świadectw, dyplomów i stopni naukowych. Na wybranych przykładach wskazane zostaną dobre praktyki w ocenie zagranicznych dokumentów o wykształceniu oraz dostępne narzędzia i źródła informacji. Ponadto przedstawimy systemy edukacji Chin i Bangladeszu, a także poruszymy problematykę tzw. fabryk dyplomów (diploma mills) i fałszywych dyplomów.

Przycisk czytaj więcej


grafika: czerwone sylwetki ludzi w grupieZaproszenie do udziału w konferencji "German-Polish Platform: on the road to innovative Europe"

Termin: konferencja odbędzie się 11 października 2016 r.

Miejsce: Wydział Nauk Politycznych UAM, ul. Umultowska 89a, Poznań

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zaprasza do udziału w konferencji "German-Polish Platform: on the road to innovative Europe”, organizowanej we współpracy z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) oraz przy wsparciu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jej celem jest pogłębienie dialogu między przedstawicielami sektorów polskiej i niemieckiej  nauki, administracji, biznesu. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną przykłady projektów realizowanych wspólnie w ramach kontaktów dwustronnych oraz na forum UE. Obrady będą służyły również określeniu perspektyw dalszej współpracy oraz zaplanowaniu wspólnych działań na rzecz wsparcia relacji środowiska akademickiego, nauki i biznesu.

Zakres tematyczny konferencji obejmie następujące zagadnienia:

 •     Innowacyjność – percepcja, wyzwania, przyszłość w ramach kontaktów dwustronnych oraz na poziomie UE,
 •     Od pomysłu do wdrożenia – najlepsze praktyki i instrumenty,
 •     Komercjalizacja badań naukowych – bariery i zachęty.    

Przycisk czytaj więcej


niebieski prostokąt, przedzielony w połowie białą pionową linią; po lewej stronie biały budynek, po prawej nazwa European University InstituteEuropejski Instytut Uniwersytecki poszukuje sekretarza Generalnego

Terminy: nabór zgłoszeń do 27 października 2016 r.

Europejski Instytut Uniwersytecki - prestiżowa międzynarodowa instytucja z siedzibą we Florencji - prowadzi nabór na stanowisko sekretarza generalnego. W strukturze EUI to druga najważniejsza osoba po rektorze uczelni. Szczegółowe informacje na temat oferty oraz rekrutacji dostępne są na stronie EUI.

Przycisk czytaj więcej


Ogłoszenia o pracy dla naukowców

Przypominamy, że w serwisie nauka.gov.pl dostępne są ogłoszenia o pracy – z uczelni, jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych z całej Polski.

Konkursy na stanowiska na uczelniach

Pod adresem bazaogloszen.nauka.gov.pl jest obecnie niemal 600 aktualnych ogłoszeń. Baza zawiera ogłoszenia z całej Polski publikowane przez same uczelnie.

Nabór kandydatów do jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych

Pod adresem www.bip.nauka.gov.pl/nabor-kandydatow-do-jednostek-podleglych-pan-oraz-instytutow-badawczych opublikowanych jest ok. 90 ogłoszeń.

Sprawdź także strony:

Logo www.ncbir.gov.pl Logo Narodowego Centrum Nauki Logo Facebooka

Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość, ponieważ jest ona generowana automatycznie przez system biuletynu MNiSW.
Rezygnacja z biuletynu możliwa jest za pośrednictwem tej strony

Nadawcą biuletynu jest: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
ul. Hoża 20, 00-529 Warszawa, tel. 22 529 27 18

Tagi: Biuletyn MNiSW

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików