
BIULETYN MNiSW
23 marca 2017 r.
|
|
|
|
Szkolnictwo wyższe

|
NKN - Doskonałość kształcenia – zaczynamy rejestrację
Termin: 29-30 marca 2017 r.
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Kształceniem na poziomie wyższym objęto w Polsce niemal połowę kolejnych roczników młodzieży. „Drugą stroną medalu” jest jednak powszechnie dostrzegana inflacja dyplomów i obniżenie ich znaczenia dla pracodawców. Środki publiczne na kształcenie studentów do tej pory dzielone były w znacznej mierze w oparciu o kryteria ilościowe, co nie sprzyjało wzrostowi jakości kształcenia (pewne działania w tym kierunku już zostały podjęte).
Konieczna jest zmiana sposobu oceniania kształcenia. Poprawić też należy porównywalność polskich dyplomów ukończenia uczelni na poszczególnych poziomach kształcenia z dyplomami innych krajów o rozwiniętej edukacji.

|
Komunikat w sprawie awarii ePUAP i składania dokumentów do Ministerstwa
W związku z powzięciem informacji o przedłużającej się awarii ePUAP i o problemach związanych z przekazywaniem dokumentów poprzez tę platformę, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomenduje wykorzystanie alternatywnych dróg doręczania korespondencji.
Poniżej przedstawiana jest informacja o możliwych modyfikacjach w sposobie przesyłania następujących dokumentów:
- wniosków o przyznanie nagród ministra dla nauczycieli akademickich w 2017 r.;
- wniosków o nadanie podstawowej jednostce organizacyjnej uczelni uprawnienia do prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu kształcenia;
- wniosków o wydanie pozwolenia na utworzenie uczelni niepublicznej;
- wniosków o zwiększenie ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na rok akademicki 2017/2018

|
Przemiany na rynku pracy – V Kongres Akademickich Biur Karier
Termin: 5 kwietnia 2017 r.
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie
Tematem przewodnim tegorocznej edycji kongresu, który organizują Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rzecznik Praw Absolwenta, będą przemiany na rynku pracy do 2025 roku.
Podczas V Kongresu zaprezentowane zostaną również kwestie związane z monitorowaniem losów absolwentów (ELA) oraz konkursem dla Biur Karier. Poszerzone zostaną również sprawy dotyczące doktoratów, wraz z omówieniem projektów Ministerstwa w tym zakresie.

|
Nagrody ministra szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej
Terminy: nabór wniosków do 31 marca 2017 r.
Zapraszamy do składania wniosków o przyznanie nagród ministra szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej.
Nagrody przyznaje się odrębnie za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej:
- nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaje się za mające światowe znaczenie osiągnięcia uwzględnione w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora lub tytułu profesora sztuki;
- nagrody za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej przyznaje się za aktywność w dziedzinie kształcenia kadr naukowych, związaną z pełnieniem funkcji promotora przełomowych prac doktorskich,
a także za wkład w rozwój i poprawę jakości kształcenia.

|
Nauka

|
Rejestracja na warsztaty z przygotowywania wniosków o finansowanie projektów badawczych
Terminy: 10 maja (godz. 10:00-16:00); 11 maja 2017 r. (godz. 8:30-12:45)
W ramach tegorocznych Dni NCN w Kielcach odbędą się warsztaty z przygotowywania wniosków o finansowanie projektów badawczych.Spotkanie będzie miało formę dwudniowych warsztatów.
Oferta skierowana jest do osób prowadzących badania naukowe, które:

|
Rusza nabór do „Najlepszych z najlepszych 2.0”!
Termin: nabór wniosków do 24 kwietnia 2017 r.
Budżet: maksymalna wysokość grantu dla jednego studenta to 80 tys. zł; dla zespołu studentów - 320 tys.
Nawet 320 tys. zł mogą uzyskać studenci na udział w międzynarodowych konkursach, zawodach czy konferencjach. Dziś rusza nabór do projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym „Najlepsi z najlepszych! 2.0.”.
Celem programu jest wsparcie kreatywności, innowacyjności i aktywności naukowej. Środki te przeznaczyć można na sfinansowanie uczestnictwa w międzynarodowych wydarzeniach i konkursach lub też na zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z tymi wydarzeniami. Projekt pozakonkursowy zakłada udział minimum 100 wybitnie uzdolnionych studentów w międzynarodowych zawodach, konkursach lub też konferencjach.

|
Stypendia dla wybitnych młodych naukowców
Terminy: nabór wniosków od 2 stycznia do 31 marca 2017 r.
Kto: naukowcy do 35. roku życia zajmujący się wszystkimi dziedzinami nauki
Budżet: miesięczne stypendium w 2016 r. wynosiło 5390 zł
Stypendia przeznaczone są dla młodych badaczy zatrudnionych w ramach stosunku pracy w polskich jednostkach prowadzących działalność naukową. Stanowią one nagrodę za osiągnięcia naukowo-badawcze. Warunkiem, jaki muszą spełnić kandydaci, jest kontynuowanie pracy naukowej przez okres finansowania.
Stypendia przyznawane są maksymalnie na okres 3 lat. Wnioski należy kierować do MNiSW. Wnioski składają jednostki naukowe zatrudniające kandydatów do stypendium. Ocenie podlegają m.in.: dorobek naukowy kandydata, poziom prowadzonych badań, nagrody czy udział w projektach międzynarodowych. Młodzi naukowcy sami decydują o tym, na co przeznaczą stypendium.

|
15 nowych projektów z dofinansowaniem w ramach „Dialogu”
Już po raz kolejny minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznał środki finansowe na wsparcie projektów w ramach uruchomionego w zeszłym roku programu „Dialog”. W sumie resort nauki wsparł 34 inicjatyw spośród 196 wniosków, jakie wpłynęły dotychczas do MNiSW.
„Dialog” został ogłoszony przez wicepremiera Jarosława Gowina w lipcu 2016 roku, aby wesprzeć budowę trwałych relacji między środowiskiem społeczno-gospodarczym i naukowym. Chodzi przede wszystkim o wymianę wiedzy, innowacyjnych pomysłów, a także rozwijania dialogu poprzez tworzenie platform współpracy. Te działanie to odpowiedź na rosnącą konkurencyjność gospodarek opartych na wiedzy.

|
Nagrody ministra za wybitne osiągnięcia
Terminy: nabór zgłoszeń do 31 marca 2016 r.
Laureatami nagrody zostaną badacze, których dokonania budzą powszechne uznanie w środowisku – nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wyróżnienie może mieć charakter zespołowy lub indywidualny. Wnioski rozpatrywane będą w trzech kategoriach: badania podstawowe, badania na rzecz rozwoju społeczeństwa i badania na rzecz gospodarki.
Każda z tych nagród przyznawana będzie według innych kryteriów. Naukowcy prowadzący badania podstawowe oceniani będą za oryginalność swoich osiągnięć i ich znaczenie dla rozwoju nauki. W przypadku kategorii badań na rzecz społeczeństwa i gospodarki pod uwagę będzie brana również – oprócz znaczenia dla konkretnych dyscyplin – użyteczność danej pracy. Badacze będą oceniani także w perspektywie międzynarodowej.

|
UWAGA: raporty roczne z realizowanych zadań bądź umów z budżetu nauki
Przypominamy, że przepisy rozporządzeń i zapisy umów zobowiązują do składania raportów rocznych z realizowanych zadań bądź umów. Raporty powinny wpłynąć do MNiSW w następujących terminach:
- działalność statutowa – do 31 marca;
- inwestycje służące potrzebom badań naukowych i prac rozwojowych – do 28 lutego;
- działalność upowszechniająca naukę - do 31 stycznia;
- projekty międzynarodowe współfinansowane – do 31 marca;
- Mobilność Plus – do 28 lutego;
- NPRH – do 31 marca;
- Iuventus Plus – do 31 marca;
- Diamentowy Grant – do 31 marca;
- Dialog – do 31 marca;
- Rozwój Sportu Akademickiego – 31 marca;
- Ideas Plus – 31 marca.

|
Innowacje i rozwój

|
Nabór kandydatów na ekspertów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020
Terminy: nabór wniosków do 24 kwietnia 2017 r.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zaprasza do składania wniosków o umieszczenie w wykazie kandydatów na ekspertów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (PO IR).
I. Krok 1: Przygotowanie do aplikowania w naborze.
II. Krok 2: Wypełnienie i przesłanie formularza wniosku o umieszczenie w wykazie kandydatów na ekspertów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, za pośrednictwem ww. systemu elektronicznego (http://survey.ncbr.gov.pl/index.php/157588/lang-pl).
III. Krok 3: Uzyskanie certyfikatów ukończenia e-learningowego szkolenia antykorupcyjnego dostępnego pod adresem: https://szkolenia-antykorupcyjne.edu.pl/ (dotyczy tylko rezydentów)

|
Innowacyjna firma- wsparcie dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich we Wrocławiu
Terminy: wydarzenie odbędzie się 6 kwietnia 2017 r., o godz. 11:00
Miejsce: Wrocławski Park Technologiczny (budynek DELTA, ul. Duńska 9)
Ministerstwo Rozwoju zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym wsparcia firm w realizacji innowacyjnych projektów.
W trakcie spotkania poznają Państwo:
- kompleksową ofertę wsparcia z Programu Inteligentny Rozwój dla innowacyjnych inwestycji na każdym etapie rozwoju firmy: od startupu, poprzez działalność badawczo-rozwojową, przygotowanie do wdrożenia, inwestycje produktowe, na działaniach powdrożeniowych kończąc,
- inne formy wsparcia dla innowacyjnych firm m.in. z programów regionalnych,
- korzyści płynące z innowacyjnego podejścia do biznesu oraz możliwe formy zawiązywania partnerstw pomiędzy biznesem a nauką.
Z uwagi na to, że liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

|
Umiędzynarodowienie

|
Zaproszenie na konferencję i targi NAFSA w USA
Terminy: targi odbędą się od 28 maja do 2 czerwca 2017 r.; rejestracja na stoisko do 28 kwietnia 2017 r.
Miejsce: Los Angeles (USA)
NAFSA jest największą na świecie organizacją pozarządową zajmującą się problematyką międzynarodowej edukacji. Konferencje i targi NAFSA co roku gromadzą ponad 10 tys. uczestników z całego świata, w tym przedstawicieli władz uczelni, koordynatorów programów wymian międzynarodowych, specjalistów zajmujących się edukacją, wykładowców.
Udział w targach to doskonała okazja do promocji polskiego szkolnictwa wyższego, nawiązania kontaktów i zawarcia umów z zagranicznymi uniwersytetami i międzynarodowymi organizacjami o profilu edukacyjnym, a także do wymiany doświadczeń z innymi specjalistami zajmującymi się edukacją i wymianą akademicką. Uczestnicy targów i warsztatów im towarzyszących będą mieli również okazję na poznanie nowych trendów w dziedzinie mobilności.
Oferta polskich uczelni zaprezentowana zostanie na przygotowanym i zorganizowanym przez MNiSW stoisku narodowym „READY, STUDY, GO! POLAND”. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat wydarzenia, a w przypadku zainteresowania dyżurami informacyjnymi na polskim stoisku – zachęcamy do rejestracji poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

|
Amerykańscy badacze w polskich uczelniach – ostatnie dni na zgłoszenia w konkursie Komisji Fulbrighta
Terminy: nabór wniosków do 31 marca 2017 r.
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta ogłosiła nabór wniosków na goszczenie amerykańskich specjalistów reprezentujących następujące dziedziny naukowe:
administracja publiczna, antropologia, archeologia, bibliotekoznawstwo, edukacja, ekonomia, informatyka, komunikacja i dziennikarstwo, kształcenie inżynierów, nauka biologii, nauka chemii, nauka fizyki, nauka matematyki, nauki polityczne, ochrona środowiska, pokój i rozwiązywanie konfliktów, pomoc społeczna, prawo, rolnictwo, socjologia, studia amerykanistyczne, urbanistyka, zarządzanie, zdrowie publiczne/globalne.

|
Polsko-Norweska Współpraca Badawcza - nabór wniosków
Terminy: nabór wniosków od 12 kwietnia 2017 r.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako Operator Programu (OP) Polsko-Norweska Współpraca Badawcza w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 ogłasza nabór na dofinansowanie działań bilateralnych w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej. Dofinansowanie udzielane jest do wyczerpania budżetu.

|
Staże badawcze na Uniwersytecie Albertańskim w Kanadzie
Termin: nabór wniosków do 10 kwietnia 2017 r.
Budżet: wysokość pojedynczego stypendium to 24 tys. dolarów kanadyjskich
Polish Doctoral Research Fellowship na rok akademicki 2017 / 2018 prowadzi Wirth Institute for Austrian and Central European Studies w University of Alberta w kanadyjskim Edmonton. Stypendysta będzie pracownikiem Wirth Institute for Austrian and Central European Studies a do jego obowiązków należy przygotowanie dysertacji doktorskiej.
W imieniu uczelni do ubiegania się o stypendium zapraszamy studentów studiów doktoranckich z każdej dziedziny nauk humanistycznych, społecznych i sztuk pięknych. Kandydaci powinni legitymować się obywatelstwem polskim oraz być słuchaczami studiów doktoranckich (na zaawansowanym etapie). Ponadto wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego (w mowie, jak i w piśmie) oraz podstawowa znajomość języka niemieckiego lub innego języka środkowoeuropejskiego. Udokumentowana praca badawcza (najlepiej w formie publikacji) będzie dodatkowym atutem.

|
Promocja polskiej oferty edukacyjnej w Uzbekistanie
W najbliższych miesiącach polskie uczelnie będą miały okazję dwukrotnie zaprezentować swoją ofertę edukacyjną w Uzbekistanie w ramach kampanii „Ready, Study, Go! Poland”.
Education and Career Expo Uzbekistan 2017
Terminy: od 31 marca do 1 kwietnia 2017 r.
Miejsce: Taszkent
Study in Europe Fair Uzbekistan
Terminy: od 10 do 11 maja 2017 r.; termin aplikacji o indywidualne stoiska upływa 7 kwietnia 2017 r.
Miejsce: Taszkent
Stoisko narodowe podczas tragów Study in Europe Fair Uzbekistan zorganizuje Ambasada RP w Taszkencie. Zainteresowane uczelnie mogą przesyłać materiały informacyjno-promocyjne, które będą dostępne na stoisku placówki. Istnieje możliwość wykupienia przez uczelnie indywidualnych stoisk.

|
Ogłoszenia o pracy dla naukowców

|
Przypominamy, że w serwisie nauka.gov.pl dostępne są ogłoszenia o pracy – z uczelni, jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych z całej Polski.
Konkursy na stanowiska na uczelniach
Pod adresem bazaogloszen.nauka.gov.pl jest obecnie niemal 600 aktualnych ogłoszeń. Baza zawiera ogłoszenia z całej Polski publikowane przez same uczelnie.
Nabór kandydatów do jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych
Pod adresem www.bip.nauka.gov.pl/nabor-kandydatow-do-jednostek-podleglych-pan-oraz-instytutow-badawczych opublikowanych jest ok. 90 ogłoszeń.
|
|
Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość, ponieważ jest ona generowana automatycznie przez system biuletynu MNiSW. Rezygnacja z biuletynu możliwa jest za pośrednictwem tej strony
|
|
Nadawcą biuletynu jest: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ul. Hoża 20, 00-529 Warszawa, tel. 22 529 27 18
|
|