20 lutego 2015 r.

piątek, 20 lutego 2015

Dokument bez tytułu Dokument bez tytułu

BIULETYN MNiSW

20 lutego 2015 r.
Logo MNiSW

Debata o zmianach w zasadach oceny jednostek naukowych

Zmiana zasad oceny, uproszczenie procedur oraz większe uwzględnienie zróżnicowania, osiągnięć i innowacyjności jednostek naukowych. Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), w porozumieniu z resortem nauki, przedstawił w środę środowisku akademickiemu pierwsze propozycje nowych rozwiązań dotyczących weryfikowania osiągnięć jednostek naukowych. Zebrane w czasie spotkania opinie posłużą KEJN do przedstawienia ostatecznej propozycji dla MNiSW, które z kolei przygotuje projekt rozporządzenia. Projekt zostanie następnie ogłoszony i formalnie skonsultowany. Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania, a także z głównymi zmianami w kryteriach oceny. Do obejrzenia są również zdjęcia z debaty.


wiecej przycisk

Państwo sfinansuje najzdolniejszym studia za granicą – projekt ustawy

Stu studentów rocznie dzięki wsparciu państwa będzie mogło rozpocząć studia na najlepszych uczelniach na świecie. Startujący w 2016 roku program „Studia dla wybitnych” to pierwszy publiczny projekt finansowania całości studiów za granicą. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Możliwość sfinansowania studiów na renomowanych uczelniach zapowiedziała w swoim exposé premier Ewa Kopacz.

wiecej przycisk

Jak skutecznie aplikować do konkursu „MALUCH na uczelni”?

Wszystkie pytania i odpowiedzi odnośnie do „Malucha” przygotowane. Zachęcamy do przygotowania ofert. Wniosek składa się we właściwym dla miejsca opieki urzędzie wojewódzkim. Oferty mogą składać uczelnie lub podmioty współpracujące. Ostateczny termin składania wniosków to 11 marca.

wiecej przycisk

Dwa polskie instytuty naukowe z dotacjami po 2,5 mln euro

Niemal 2,5 mln euro dla każdej jednostki badawczej – Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu w ramach instrumentu „ERA Chairs”. Wśród przyszłych 13 beneficjentów znalazły się dwa polskie instytuty naukowe. „ERA Chairs” jest jednym z instrumentów na rzecz poszerzania udziału w Horyzoncie 2020. Wnioski o finansowanie będzie można składać jeszcze dwukrotnie – w 2017 i 2019 r.

wiecej przycisk

Ruszą kolejne Programy Operacyjne UE. 8,6 mld euro na badania i rozwój

Komisja Europejska zaakceptowała tydzień temu ostatnie programy na lata 2014-2020. Wśród nich Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – największy w Unii Europejskiej program finansujący badania, rozwój i innowacje. Program Inteligentny Rozwój dofinansuje projekty badawczo-rozwojowe prowadzone przez przedsiębiorców. Jego beneficjenci mogą realizować projekty samodzielnie lub we współpracy z sektorem nauki. PO IR to drugi pod względem budżetu program na lata 2014-2020. Na jego realizację przeznaczono ok. 8,6 mld euro z Funduszy Europejskich.

wiecej przycisk

Rusza konkurs na najlepsze prace doktorskie dotyczące rynku finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła czwartą edycję konkursu o Nagrodę Przewodniczącego KNF za najlepszą pracę doktorską. Celem konkursu jest stymulowanie rozwoju polskiej nauki w zakresie tematyki rynku finansowego. Dla zwycięskiej pracy przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości piętnastu tysięcy złotych. Prace należy nadsyłać do 16 sierpnia.

wiecej przycisk

Prezydent wręczył nominacje 44 profesorom

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w środę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W komunikacie pełna lista nominowanych.

wiecej przycisk

Polskie wynalazki nagrodzone na świecie

Mobilne roboty, inteligentne lusterka czy system kamuflażu – te i inne projekty polskich wynalazców uhonorował we wtorek resort nauki w ramach XXII „Giełdy Wynalazków”. W trakcie trwania giełdy można było obejrzeć ok. 130 projektów nagrodzonych na ubiegłorocznych międzynarodowych wystawach wynalazczości. Dyplomy Ministra Nauki i Szkolnictwa dla laureatów wręczył podsekretarz stanu w resorcie prof. dr hab. Wodzisław Duch. Giełda odbyła się w dniach 17-18 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

wiecej przycisk

Zaproszenie do udziału w targach Salao do Estudante 14-22 marca 2015 r.

Serdecznie zapraszamy uczelnie do udziału w promocji zagranicznej podczas targów i konferencji organizowanych w ramach projektu READY, STUDY, GO! POLAND w 2015 roku. Salao do Estudante to jedne z największych targów edukacyjnych w Brazylii. Udział w targach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają we własnym zakresie koszty podróży, diet i noclegów oraz ew. opłat rejestracyjnych. Oferta polskich uczelni zaprezentowana zostanie na przygotowanym przez MNiSW oraz FRSE stoisku narodowym, które będzie prezentowane w dwóch lokalizacjach: Sao Paulo oraz Kurytyba. Rejestracja na obydwa wydarzenia zostanie zamknięta 27 lutego.

wiecej przycisk

Zaproszenie do udziału w targach i konferencji eksperckiej IECHE Rijad, Arabia Saudyjska 15-18 kwietnia 2015 r.

International Exhibition & Conference on Higher Education organizowane w dniach 15 - 18 kwietnia w Rijadzie będą doskonałą okazją do promocji polskiego szkolnictwa wyższego w regionie Bliskiego Wschodu. Podczas czterech dni trwania targów ok. 500 wystawców z różnych krajów będzie miało okazję zaprezentować swoją ofertę.

wiecej przycisk

Otwarcie konkursu na ERC Advanced Grants

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) ogłosiła konkurs na granty dla doświadczonych naukowców: ERC Advanced Grants; identyfikator konkursu to ERC-2015-AdG). Tematykę projektu określają wnioskodawcy. Maksymalne finansowanie grantu to 3,5 mln euro na 5 lat. Termin składania wniosków upływa 2 czerwca.

wiecej przycisk

Otwarty konkurs w ramach projektu Infect-ERA

Ogłoszono nabór wniosków w III międzynarodowym konkursie organizowanym w ramach projektu Infect-ERA. Konkurs skupia się na finansowaniu badań obejmujących zagadnienia z zakresu chorób zakaźnych. Termin składania wniosków upływa 18 marca.

wiecej przycisk

Pobyty we Francji nagrodą w konkursach dla naukowców

Polscy badacze prowadzący badania materiałowe mogą już zgłaszać swój udział w konkursie „Maria Skłodowska-Curie”. Termin składania aplikacji upływa 1 maja. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - miesięczne pobyty naukowe we Francji. Równolegle trwają podobne konkursy dla matematyków i fizyków.

wiecej przycisk

Badacze na tropach cyfrowego atramentu sympatycznego

Aby poufnej informacji nie wykryły niepowołane osoby, można ją spróbować ukryć w innej wiadomości. Dawniej w takiej ukrytej komunikacji stosowano np. atrament sympatyczny, a dziś stosuje się bardziej zaawansowane metody cyfrowe. Badają je steganografowie z Zakładu Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Telekomunikacji na Politechnice Warszawskiej.

wiecej przycisk

Pierwszy polski zegar optyczny działa w Toruniu

Pierwszy w Polsce optyczny zegar atomowy powstał w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zegar, który o sekundę spóźni się po około 31 mln lat, jest superdokładnym wzorcem częstości, którym można synchronizować najdokładniejsze zegary.

wiecej przycisk

Polscy naukowcy w rodzinnym mieście Buddy

W miejscowości Tilaurakot w Nepalu, utożsamianej z Kapilavastu, miastem, w którym Budda spędził pierwsze 29 lat swojego życia, przeprowadzili rekonesans za pomocą drona badacze z Poznania i z Warszawy.

wiecej przycisk

Egzotyczne jądra atomowe coraz lepiej znane

Nowy model opisu jąder atomowych, przedstawiony przez fizyka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, pozwala dokładniej przewidywać właściwości egzotycznych izotopów powstających w wybuchach supernowych oraz w nowoczesnych reaktorach nuklearnych.

wiecej przycisk

Przypominamy, że w serwisie nauka.gov.pl dostępne są ogłoszenia o pracy – z uczelni, jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych z całej Polski.

Konkursy na stanowiska na uczelniach

Pod adresem bazaogloszen.nauka.gov.pl jest obecnie ok. 450 aktualnych ogłoszeń. Baza zawiera ogłoszenia z całej Polski publikowane przez same uczelnie.

Nabór kandydatów do jednostek podległych PAN oraz instytutów badawczych

Pod adresem www.bip.nauka.gov.pl/nabor-kandydatow-do-jednostek-podleglych-pan-oraz-instytutow-badawczych opublikowanych jest ponad 80 ogłoszeń.

Sprawdź także strony:

Logo www.ncbir.gov.pl Logo Narodowego Centrum Nauki Logo Facebooka

Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość, ponieważ jest ona generowana automatycznie przez system biuletynu MNiSW.
Rezygnacja z biuletynu możliwa jest za pośrednictwem tej strony

Nadawcą biuletynu jest: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
ul. Hoża 20, 00-529 Warszawa, tel. (22) 529-27-18

Logo Logo

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików