Wizyta delegacji Republiki Konga

czwartek, 28 listopada 2013

Prof. Maria Elżbieta Orłowska, sekretarz stanu w MNiSW, spotkała się z Panem Bruno Itoua, Ministrem Badań Naukowych i Innowacji Technologicznych w Republice Konga. Omówiono m.in. aktualną sytuację gospodarczą i naukową w Republice Konga oraz główne priorytety naukowe obu państw.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Badań Naukowych i Innowacji Technologicznych oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Konga. Poruszono temat przyjmowania studentów zagranicznych na polskich uczelniach oraz możliwości zintensyfikowania wymiany pomiędzy Polską a Kongiem. Prof. Orłowska poinformowała o Narodowym Programie Badań, który wyznacza strategiczne kierunki rozwoju nauki w Polsce.

Omówiono także bieżącą sytuację gospodarczą Konga i w tym kontekście również reformy systemu nauki. Obszarami priorytetowymi dla Konga są aktualnie: bezpieczeństwo żywnościowe, ochrona zdrowia, leśnictwo oraz szeroko pojęte innowacje. Istotne znaczenie ma również budowa i modernizacja infrastruktury badawczej.

Zwieńczeniem rozmowy była propozycja przyjazdu kongijskich naukowców do Polski w celu nawiązania współpracy z ich polskimi odpowiednikami w ramach wskazanych obszarów badań.

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików