W Sejmie o finansowaniu nauki

środa, 22 października 2014

Nauka nie istnieje bez ludzi, bez nich nie może się rozwijać. Ale dzisiejsza nauka nie może się także rozwijać bez pieniędzy. Dlatego rząd podnosi nakłady na naukę, a wraz z 2015 rokiem wkraczamy na wyraźną ścieżkę wzrostową – mówił w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak.

Prof. Marek Ratajczak przedstawił informację bieżącą na temat „Budżet nauki na rok 2015 oraz zmiany w zasadach podziału dotacji statutowej na finansowanie badań naukowych”. Minister przypominał, że wydatki budżetu państwa na naukę w 2015 roku wyniosą 7 mld 438 mln zł. , co oznacza wzrost o 690 mln, czyli 10,2 proc. w porównaniu z rokiem 2014. – Istotną część tego wzrostu przeznaczymy na trzy obszary: na zwiększenie dotacji statutowej, na ministerialne agencje wykonawcze – Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, oraz na program wsparcia dla naukowców, którzy będą osiągać sukcesy w ramach Horyzontu 2020 – dodał prof. Marek Ratajczak.

Celem polskiego rządu jest to, aby do roku 2020 na naukę było wydawanych 2% PKB. Na to składają się zarówno środki budżetowe, europejskie, jak i pochodzące z sektora prywatnego. 

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików