USA docenia polski system akredytacji uczelni medycznych

poniedziałek, 8 września 2014

4 września 2014 r., w Waszyngtonie odbyło się spotkanie - National Commitee on Foreign Medical Education and Accreditation (NCFMEA), podczas którego amerykański komitet ds. zagranicznych uczelni medycznych docenił polskie medyczne szkoły wyższe za spełnianie najwyższych standardów i podtrzymał - do jesieni 2017 roku - pozytywną ocenę poziomu i warunków kształcenia uzyskaną przez nie w roku 2011.

Docenił tym samym kompetencje krajowych organizacji czuwających nad jakością kształcenia - Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), a poprzednio Komisji Akredytacyjnej Akademickich Uczelni Medycznych (KAAUM).
Dzięki decyzji amerykańskiego komitetu studenci z USA będą mogli studiować na naszych uczelniach, ubiegać się o dofinansowanie nauki z federalnego programu kredytowego, a po zakończeniu edukacji przystąpić do państwowego egzaminu lekarskiego w Stanach Zjednoczonych na takich samych zasadach jak osoby kończące studia na uczelniach amerykańskich. Wysoka jakość kształcenia polskich szkół medycznych może przyczynić się do sukcesywnego wzrostu liczby zagranicznych studentów na krajowych uczelniach. Medycynę po angielsku w 12 uczelniach medycznych w Polsce studiuje ponad 6 500 osób, w tym 750 z USA.

Warto wspomnieć, że amerykański komitet przyznaje polskim uczelniom medycznym pozytywne oceny nieprzerwanie od 1997 roku.

W spotkaniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował podsekretarz stanu dr hab. Jacek Guliński.


National Commitee on Foreign Medical Education and Accreditation ocenia polski system akredytacji uczelni medycznych. Oznacza to, że ocena nie dotyczy bezpośrednio samych uczelni, ale tego w jaki sposób Polska zapewnia w nich  odpowiednią jakość kształcenia. Ostatnie tego typu posiedzenie odbyło się w 2011 r.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików