Uruchomiono stellarator Wendelstein 7-X

wtorek, 20 maja 2014

Profesor Włodzisław Duch wziął udział w uroczystości uruchomienia eksperymentalnego reaktora syntezy jądrowej – Wendelstein 7-X. Urządzenie ma pomóc w opracowaniu technologii budowy elektrowni termojądrowej.

Przeprowadzenie kontrolowanej syntezy termojądrowej zapewniłoby bezpieczeństwo energetyczne na tysiąclecia. W budowie stellaratora w niemieckim ośrodku badawczym w Greifswald uczestniczyli Polacy.

Urządzenie służy do wytwarzania i utrzymania plazmy, w której zachodzą reakcje syntezy jądrowej (synteza termojądrowa jest głównym źródłem energii gwiazd). Pozwala odtworzyć na Ziemi cykl, który odpowiada za produkcję energii na Słońcu. Umożliwi to badania plazmy o ekstremalnie wysokiej temperaturze (100 milionów stopni Celcjusza). Pozwoli też opracować nowe technologie i materiały służące m.in. do budowy reaktorów termojądrowych.  

– Projekt można określić mianem badań podstawowych, które pozwolą opanować procesy niezbędne do uzyskiwania energii termojądrowej w przyszłości. To front rozwoju technologii – powiedział podczas spotkania w Greifswald podsekretarz stanu w ministerstwie nauki, prof. Włodzisław Duch. Wiceminister dodał, że eksperyment powinien pokazać, że można w takim urządzeniu utrzymać plazmę przez dłuższy czas, rzędu pół godziny.

Pierwsza plazma w stellaratorze ma zostać wytworzona za ok. rok.

Koordynatorem i pomysłodawcą budowy stellaratora w Greifswald jest Instytut Fizyki Plazmy imienia Maxa Plancka. Obecnie przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy. Od 2006 roku biorą w nim udział zespoły inżynierów i naukowców z różnych placówek w Polsce. Wkład naszego kraju w projekt (ok. 6,5 mln euro) zapewni Polsce dostęp do przeprowadzanych eksperymentów w W7-X i współudział w dysponowaniu prawami do opracowywanych wynalazków. W projekcie uczestniczy Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Politechnika Warszawska, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Uniwersytet Opolski i Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików