U-Multirank – nowy internetowy ranking uniwersytetów

wtorek, 13 maja 2014

Ponad 850 uczelni, ponad 1000 wydziałów z 70 państw. U-Multirank, nowy globalny ranking uczelni, został udostępniony w Internecie (www.umultirank.org). Wyniki pierwszej edycji rankingu zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej Komisji Europejskiej.

U-Multirank zdecydowanie różni się od innych wiodących rankingów globalnych takich, jak np. ranking szanghajski. Nie jest zawężony do kryteriów odnoszących się do badań naukowych, ale uwzględnia także kwestię jakości kształcenia, zdolność do transferu wiedzy, wymiar międzynarodowy, czy też realizację misji regionalnej uczelni.  To innego rodzaju ranking niż te, które były dostępne dotychczas, bardziej kompleksowy i bardziej szczegółowy. Jedną z jego mocnych stron jest to, że użytkownicy sami mogą zdecydować, które wskaźniki są dla nich ważne i sami stworzyć własny, spersonalizowany ranking – mówiła komisarz ds. edukacji Androulla Vassiliou.

W rankingu udział wzięły 34 polskie uczelnie na 879 szkół wyższych z całego świata Pod tym względem Polska zajęła siódme miejsce, bo jedynie sześć krajów jest reprezentowanych przez większą liczbę uczelni (Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Chiny).  To bardzo ważne, że 34 polskie uczelnie wzięły udział w tym rankingu. Mam nadzieję, że w następnej jego odsłonie jeszcze więcej naszych uczelni podda się takiej weryfikacji. To umożliwi bowiem większą rozpoznawalność polskich uczelni na całym świecie – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Polskie uczelnie, które są notowane w pierwszej edycji U-Multirank uzyskały bardzo dobre wyniki w co najmniej jednej kategorii. Większość z nich ma np. bardzo dobre rezultaty w przypadku wskaźników odnoszących się do regionalnej misji uczelni.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików