Trwa XXI Giełda Wynalazków nagrodzonych w 2013 r. na światowych targach i wystawach

wtorek, 11 lutego 2014

11 i 12 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie gości XXI Giełda Wynalazków. W oficjalnym otwarciu oraz wręczeniu dyplomów i statuetek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego twórcom wyróżnionym za aktywność promocyjną  oraz złote medale  wziął udział dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w MNiSW.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Gospodarki, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Głównej Instytutów Badawczych i Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Organizatorzy spotkania to Eurobusiness-Haller i Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Wystawa promuje osiągnięcia naukowe, innowacyjne  technologie, wyroby i produkty. Jej celem jest nawiązanie współpracy badawczej i gospodarczej pomiędzy nauką a biznesem, a także komercjalizacja i wdrażanie osiągnięć naukowych.

Swoje projekty prezentują przedstawiciele akademickich ośrodków naukowych, instytutów badawczych, przemysłu, a także twórcy indywidualni, uczniowie, studenci i doktoranci. Podczas dwóch wystawowych dni pokażą innowacyjne rozwiązania, które  otrzymały w 2013 roku medale oraz wyróżnienia na światowych targach i wystawach wynalazków w Paryżu, Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu, Kuala Lumpur, Stanach Zjednoczonych, Rumunii, Turcji oraz Chorwacji. Przedstawią wyroby i technologie zaawansowane w procesie badawczo-wdrożeniowym, a także te gotowe do wdrożenia i komercjalizacji. Podobnie  jak w ubiegłym roku zaprezentowanych zostanie ponad 170 projektów z dziedzin ekologii, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa, budownictwa, technik medycznych, informatyki i wielu innych. Wśród wynalazków będzie  np. nitka elektroprzewodząca  przeznaczona  m.in. na elastyczne opaski dla pracowników w strefach zagrożonych wybuchem,  latarka dla niewidomych mająca ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym, Cyber oko - system do badania stanu świadomości pacjentów zdiagnozowanych jako osoby w stanie wegetatywnym, wspomagacz uścisku, łazik marsjański MR-01 czy nocne świetliki - okulary z lampkami, z diodą przy zausznikach mające za zadanie ułatwić czytanie i poruszanie się, gdy brak jest wystarczającej ilości światła.

Pierwszego dnia XXI Giełdy Wynalazków odbyła się ceremonia wręczenia przez dra hab. Jacka Gulińskiego  dyplomów i statuetek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego medalistom wystaw i targów wynalazczości z 2013 roku. Uhonorowani zostali w ten sposób za aktywność promocyjną  oraz zdobyte złote medale z wyróżnieniami.

- Gratuluję uczniom, studentom, doktorantom, pracownikom, przedsiębiorcom, doktorom, inżynierom i profesorom oraz wszystkim stojącym za nimi szkołom, przedsiębiorstwom, instytutom i szkołom wyższym – laureatom dziesiątek giełd i targów wynalazków, organizowanych w roku 2013 na całym świecie. – powiedział  dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w MNiSW.

Drugi dzień wystawy odbywający się pod hasłem „Nauka dla gospodarki" to dzień otwarty.  Każdy będzie miał okazję odwiedzić Giełdę i zapoznać się z prezentowanymi przez jej uczestników innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji:

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików