Studia polskie w Cambridge

piątek, 19 lutego 2016

Studia polskie na Uniwersytecie w Cambridge, jednej z najlepszych i najbardziej znanych uczelni na świecie, uruchomione zostały w 2014 r. Dziś w Belwederze miała miejsce konferencja „Studia o Polsce za granicą: University of Cambridge” , w której udział wzięli m.in. sir prof. Leszek Borysiewicz, rektor (vice-chancellor) Uniwersytetu Cambridge, dr Stanley Bill, dyrektor studiów polskich tej uczelni oraz wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Cambridge należy do ścisłej czołówki ośrodków naukowych. W najnowszym akademickim rankingu uniwersytetów świata (tzw. rankingu szanghajskim) znalazł się na piątym miejscu na świecie. To obecnie najlepsza uczelnia w Europie.

Samodzielne studia polskie w Cambridge powstały dzięki staraniom Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, która inicjuje tworzenie polskich katedr w prestiżowych ośrodkach akademickich za granicą. To drugie tego typu przedsięwzięcie, po powołaniu podobnej jednostki na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zwrócił dziś uwagę na możliwości, jakie daje utworzenie polskich studiów w Cambridge. – To szansa na to, by polskie doświadczenie historyczne, polska kultura, polska nauka – także współczesna – stały się lepiej znane w Europie. – mówił. Zdaniem premiera to także niepowtarzalna okazja dla Polaków, by spojrzeć na samych siebie oczami najlepszych uczonych z całego świata. – Stawiamy właśnie kolejny krok w stronę pogłębienia współpracy naukowej między Polską a Wielką Brytanią – komentował Jarosław Gowin.

Powstała w Cambridge katedra działa w ramach Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych. Kieruje nią dr Stanley Bill, wychowany w Australii Brytyjczyk, komparatysta i znawca twórczości Czesława Miłosza. Obecnie prowadzona przez niego jednostka może pochwalić się prawie 70 studentami. Uczestnicy zajęć uczą się języka, poznają literaturę i sztukę oraz związane z Polską zagadnienia społeczne i polityczne. Organizowane przez katedrę wykłady, konferencje, pokazy filmów i spotkania autorskie przyciągają setki osób zainteresowanych polską kulturą.

Dzięki czterem sponsorom – Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Grabowskiego, Fundacji Zdanowicza i Uniwersytetowi Cambridge – finansowanie jednostki potrwa do 2018 r. Jej dalsze funkcjonowanie i rozwój zależą od zebranych funduszy. Poszerzenie formuły studiów i zapewnienie stabilności finansowej ośrodka to koszt 3 mln funtów. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej postanowiła zachęcić sponsorów z Polski i Wielkiej Brytanii do wsparcia tej inicjatywy. Dzisiejsza konferencja jest otwarciem tego procesu.

Strona internetowa studiów polskich w Cambridge. 

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików