Spotkanie prof. Marii Elżbiety Orłowskiej z delegacją Tajwanu

czwartek, 24 października 2013

Prof. Maria Elżbieta Orłowska, sekretarz stanu w MNiSW,  spotkała się z przedstawicielami Narodowej Rady Nauki Tajwanu. Omówiono m.in. sprawy mobilności naukowców, innowacji czy otwarcia tajwańskiego przedstawicielstwa ds. nauki i technologii w Polsce.

W spotkaniu wzięli udział Hong Hocheng,  wiceminister National Science Council, Willis T. Lin, dyrektor generalny  Departamentu Współpracy Zagranicznej, Jonathan Shieh, dyrektor Wydziału Nauki i Technologii i  Cecilia Shih-Hsuan Chao, III sekretarz w Biurze Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Polsce.  Poruszono temat mobilności naukowców oraz możliwości zintensyfikowania wymiany pomiędzy Polską a Tajwanem. Prof. Orłowska poinformowała o rządowym programie „Mobilność plus”, który finansuje zagraniczne pobyty w celu udziału w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych realizowanych w zagranicznych ośrodkach naukowych.

Omówiono także bieżącą sytuację gospodarczą Tajwanu i w tym kontekście znaczenie innowacji. Podkreślono, że innowacja to nie tylko wysokie technologie, ale także nowy pomysł na wypełnienie istniejącej niszy rynkowej. Uczestnicy spotkania zaznaczyli , że wymiana akademicka wspiera innowacyjność, gdyż pozwala młodym ludziom poszerzać horyzonty, uświadamia istniejące różnice międzykulturowe i uczy wykorzystywać tę wiedzę do prowadzenia skutecznej współpracy. Wyzwaniem dla wspólnych, innowacyjnych projektów jest jednak kwestia ochrony praw własności intelektualnej.

Zwieńczeniem rozmowy była tajwańska propozycja organizacji warsztatów z udziałem studentów i młodych naukowców z Polski i Tajwanu.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików