Spotkanie naukowców Cherenkov Telescope Array pod patronatem prof. Barbary Kudryckiej

środa, 25 września 2013

Ponad 200 naukowców z całego świata bierze udział w spotkaniu projektu naukowego Cherenkov Telescope Array (CTA- zespół teleskopów czerenkowskich).

Obrady pod patronatem minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej odbywają się w Centrum Nauki Kopernik. Ich organizatorem jest Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.

Projekt CTA znajduje się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej sporządzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Został również na wniosek Polski, Niemiec i Francji umieszczony na europejskiej mapie drogowej wielkich infrastruktur badawczych ESFRI. Jego celem jest uruchomienie najnowocześniejszego i największego na świecie obserwatorium astrofizycznego przeznaczonego do badań wszechświata w zakresie promieniowania gamma.

Spotkanie w Warszawie ma być kluczowe dla podjęcia decyzji o lokalizacji obserwatoriów CTA. Jedno ma powstać na południowej, a drugie na północnej półkuli Ziemi. Wśród proponowanych lokalizacji wymieniane są: Hiszpania, Meksyk, USA, Namibia, Argentyna i Chile. Prace nad oceną przydatności tych miejsc pod przyszłe obserwatoria kierowane były przez polskiego astronoma prof. Tomasza Bulika z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Polscy naukowcy we współpracy z kolegami z Czech wykonali także analizę danych satelitarnych, dzięki czemu określono prawdopodobieństwo sprzyjających obserwacjom warunków atmosferycznych.

Ostateczna decyzja o wyborze zostanie podjęta pod koniec 2013 roku.


W skład konsorcjum naukowego projektu CTA wchodzi ponad 150 instytucji naukowych z 28 krajów świata. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest blisko 1100 naukowców i inżynierów, w tym ponad 60 naukowców i pracowników technicznych z Polski – astrofizyków i fizyków, elektroników, informatyków i inżynierów innych specjalności. Inicjatywa budowy CTA została podjęta w roku 2007 przy wiodącej roli polskich naukowców zaangażowanych w badania prowadzone za pomocą obserwatoriów H.E.S.S. i MAGIC.

Więcej informacji o projekcie CTA:

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików