Ruszył cykl konferencji przygotowujących polską naukę do korzystania z Horyzontu 2020

środa, 29 października 2014

„Horyzont 2020 – wyzwania i szanse dla polskiej nauki” – pod takim hasłem odbyło się dziś na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie z udziałem prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego. To pierwsza z 11 konferencji regionalnych, organizowanych przez Punkty Kontaktowe we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Krajowe Punkty Kontaktowe Programów Badawczych UE.

 

–  Chce szczególnie podkreślić, że zdobycie grantu to dopiero początek drogi do sukcesu w Horyzoncie 2020 –  podkreśliła minister Lena Kolarska- Bobińska. – O nim możemy mówić dopiero po zrealizowaniu projektu i jego rozliczeniu, a właściwie po pozytywnym wyniku audytu Komisji Europejskiej. Dlatego taka pomoc ze strony jednostki naukowej – uczelni czy instytutu badawczego - jest potrzebna nie tylko przy składaniu wniosku, ale na każdym etapie realizacji projektu naukowego –  dodała. 

Spotkania organizowane przez Punkty Kontaktowe mają przybliżyć zasady udziału w konkursach w ramach unijnego programu Horyzont 2020, ale też przedstawić system wsparcia, na jakie autorzy projektów mogą liczyć ze strony sieci KPK oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostaną również zaprezentowane najlepsze praktyki i doświadczenia beneficjentów programów ramowych, którzy z sukcesem aplikowali, realizowali i rozliczyli projekty badawcze i  innowacyjne.

Horyzont 2020 jest największym w historii programem ramowym Unii Europejskiej dla nauki. Jego budżet na lata 2014-20 wynosi ok. 80 mld euro. To wielka szansa nie tylko na uzyskanie dodatkowego finansowania badań naukowych, ale też możliwość nawiązania kontaktów z najlepszymi naukowcami na świecie, okazja do wymiany doświadczeń i zapoznania się z dobrymi praktykami m.in. w zarządzaniu projektami, budowaniu zespołów badawczych czy transferze technologii do przemysłu.

Zwiększenie polskiego udziału w Horyzoncie 2020 jest jednym ze strategicznych celów Ministerstwa Nauki  i Szkolnictwa Wyższego. W czerwcu MNiSW wystąpiło z inicjatywą „Paktu dla Horyzontu”, która ma zmotywować polskich badaczy do sięgania po środki z programu Horyzont 2020. Poparcie dla Paktu zadeklarowało już ponad 340 jednostek naukowych.

Efekty działań promujących Horyzont 2020 są też widoczne w najnowszych statystykach. Wyniki pierwszych 38 konkursów w ramach tego programu plasują nas w europejskiej czołówce. Polskie zespoły mają 127 uczestnictw w projektach wybranych do finansowania, natomiast udział Polski w złożonych wnioskach zamknął się liczbą 800 uczestnictw. Wskaźnik sukcesu dla Polski wynosi 15,8 proc. i jest o 2 proc. wyższy od średniej dla państw UE.

Dodatkowo Polacy są koordynatorami 11 międzynarodowych projektów naukowych. MNiSW poparło też 11 wniosków w programie Teaming for Excellence, który daje najlepszym polskim instytucjom naukowym szansę na partnerstwo strategiczne z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie.

Czytaj więcej o Pakcie dla Horyzontu 

 

Minister Lena Kolarska-Bobińska podczas konferencji „Horyzont 2020 – wyzwania i szanse dla polskiej nauki”

zobacz pełną galerię

Tagi: Horyzont 2020, H2020

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików