Rok nowych zadań w MNiSW

środa, 25 stycznia 2017

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin spotkał się z Prezes Rady Ministrów, Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. Jednym z tematów była Ustawa 2.0 – nowy projekt ustawy o szkolnictwie wyższym.

Podczas konferencji prasowej Jarosław Gowin opowiedział o szczególnym trybie pisania projektu: - Ta nowa ustawa nie powstaje na biurkach ministrów czy urzędników ministerialnych, tylko w dialog ze środowiskiem akademickim.

Za przygotowanie założeń do ustawy odpowiadają trzy zespoły, które niebawem przedstawią MNiSW swoje koncepcje – te uprzednio konsultowane były z przedstawicielami uczelni, instytutów badawczych oraz biznesu. Równolegle odbywają się także konferencje przygotowujące do Narodowego Kongresu Nauki, na którym przedstawiona zostanie propozycja ustawy.

Zdaniem ministra nauki uczelnie oraz instytuty badawcze, by realizować swoją misję na wyższym poziomie, muszą przejść szereg zmian. – Stać nas na więcej (…) dzięki tym zmianom, które planuję, jestem przekonany, że polskie uczelnie zaczną nadrabiać dystans dzielące je od najlepszych ośrodków akademickich świata.

Premier Beata Szydło odniosła się również do kwestii szkolnictwa wyższego w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych. - Mam zapewnienie premiera Gowina, że przyszłość tych szkół jest również planowana i będą się one rozwijały, co jest ważne dla środowisk lokalnych – zaznaczyła Beta Szydło, odnosząc się do pojawiających się wśród akademików obaw.

Tematem spotkania była również ustawa o innowacyjności. Zdaniem ministra Gowina ustawa ma stworzyć naukowy fundament dla planu odpowiedzialnego rozwoju. – Dzisiaj jest tak, że 50 proc. kosztów na badania i rozwój przedsiębiorca może odpisać sobie od podatku. Mam nadzieje, że od 1 stycznia 2018 roku każdą złotówkę przeznaczoną na badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł od podatków odpisać – powiedział Jarosław Gowin.

Minister opowiedział także o planach stworzenia dwóch instytucji. Pierwszą ma być Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która będzie odpowiedzialna za stworzenie systemu współpracy naukowej. Drugą będzie Narodowy Instytut Technologiczny, który po reformie instytutów badawczych połączy je w sieci kompetencji.

Tagi: Jarosław Gowin, Ustawa 2.0, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Narodowy Instytut Technologiczny, Beata Szydło

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików