Premier Donald Tusk otworzył Fabrykę Inżynierów XXI wieku

poniedziałek, 30 września 2013

- Bez ludzi nauki nie byłoby w Polsce wielkiego zrywu cywilizacyjnego - powiedział Donald Tusk podczas uroczystości na Politechnice Łódzkiej.

Fabryka Inżynierów XXI wieku to projekt skierowany do studentów wydziału mechanicznego. W nowym bydynku znalazły się m.in.: laboratoria, sale wykładowe, pracownie informatyczne i hala technologiczna o łącznej powierzchni 8,5 tys. m kw.

Premier podkreślił, że Łódź jest jednym z najbardziej historycznie poszkodowanych miast pod względem degradacji centrum oraz "polskim symbolem skrzyżowania na początku XXI wieku wielkich aspiracji i wielkich problemów". Jego zdaniem "z tego skrzyżowania wyjść na prostą" pozwolą "wielkie środki europejskie i krajowe", zainwestowane w takie projekty jak Fabryka Inżynierów XXI wielu czy budowa Nowego Centrum Łodzi.

Donald Tusk podkreślił, że wielkiego zrywu cywilizacyjnego, jaki dokonał się w Polsce, i jaki nas jeszcze czeka, nie byłoby bez ludzi nauki.

Jesteśmy zdeterminowani, aby polskiemu środowisku naukowemu ułatwiać wszystkie działania na rzecz kształcenia nowego pokolenia. Same pieniądze niczego nie dają. Polska ma szansę na skok cywilizacyjny, ponieważ właśnie tu są ludzie, którzy potrafią mądrze  pieniądze wykorzystywać - ocenił premier.

Budowa Fabryki Inżynierów XXI wieku kosztowała ponad 54 mln zł. Pieniądze na ten cel uczelnia pozyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki projektowi  możliwe będzie kształcenie specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików