Polskie innowacje na Hannover Messe (2)

piątek, 21 kwietnia 2017

Polskie instytuty naukowe oraz wynalazcy zaprezentują innowacyjne technologie w trakcie największych na świecie targów branży przemysłowej Hannover Messe 2017, które odbędą się w Hanowerze 24-28 kwietnia. Dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego innowacyjne rozwiązania sektora akademickiego dla przemysłu będą miały szansę zaistnieć na globalną skalę.   

Polscy naukowcy w poszukiwaniu kontaktów zagranicznych

Strefa SciTech Poland – w całości poświęcona technologiom tworzonym przez polski sektor akademicki – stanie w części R&T Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017. Polskie firmy i zespoły badawcze będą miały okazję podzielić się innowacyjnymi rozwiązaniami dla przemysłu, nawiązać kontakty naukowe
i biznesowe oraz docelowo pozyskać inwestorów. Technologie zgromadzone w ramach SciTech Poland zostaną zaprezentowane obok dokonań takich gigantów jak np. Instytut Fraunhofera, a hasło – Empowering Industries – nabierze namacalnego wymiaru.

wizualizacja polskiego stoiska na hannover messe 2018

Strefa SciTech Poland to efekt współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCBR (Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), AHK (Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej) oraz Fundacji Impact. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą NCBR, gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.

Wysokie kompetencje, przedsiębiorczość – tym się pochwalimy

– Strefa SciTech Poland to doskonała okazja do promocji polskich innowacji na arenie międzynarodowej. Mamy ogromny potencjał do kreowania nowatorskich technologii, a jednym z filarów realizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego strategii jest właśnie komercjalizacja badań naukowych i partnerstwo nauki z biznesem. Polska posiada coś, co nas pozytywnie wyróżnia na tle wielu innych krajów – są to wysokie kompetencje Polaków, ich przedsiębiorczość i coraz silniejsza świadomość, że innowacyjność jest drogą do dynamicznego wzrostu gospodarczego i dobrobytu wszystkich Polaków – mówi Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

27 polskich koncepcji technologicznych

SciTech Poland oraz NCBR zaprezentują łącznie 27 rodzimych koncepcji technologicznych, począwszy od badań, a skończywszy na produktach i rozwiązaniach gotowych do wdrożenia. Autorami prezentowanych na Hannover Messe innowacji są zespoły badawcze z uczelni i instytutów naukowych, a także studenci – laureaci projektu Najlepsi z najlepszych oraz firmy. Wśród prezentowanych koncepcji technologicznych znajdą się m.in.: 

  • Mobilny Robot Pirotechniczny PIAP GRYF® – wykorzystywany do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Robot jest w stanie dokonać m.in. inspekcji i rozpoznania terenu lub obiektu przed przystąpieniem do akcji, przetransportować obiekt o masie do 15 kg, zneutralizować niebezpieczny ładunek oraz nasłuchiwać rozmowy w bezpośrednim otoczeniu, a także pokonać nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Autorem urządzenia jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

mobilny pirotechniczny robot gryf na polnej drodze

  • SafeSky – system detekcji i neutralizacji dronów, stworzony przez firmę Advanced Protection Systems sp. z o.o. Pozwala na skuteczne wykrywanie dronów z 1000 m o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych.

system neutralizacji dronów - na zdjęciu robot wraz z obsługująca ją załogą

  • Nowy tomograf PET – to urządzenie, które przy niskich nakładach kosztów gwarantuje zwiększoną efektywność pracy. Urządzenie zostało stworzone na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Tomograf w kształcie pionowo ustawionego okręgu - w środku twórcy urządzenia z uniwersytetu jagiellońskiego

  • Radiodetektor – jest pierwszym tego typu urządzeniem dostępnym komercyjnie, może być stosowany w szkołach i na uniwersytetach. Autorem radiodetektora jest Technology Transfer Agency TECHTRA sp. z o.o., która jako jedyna polska firma dokonała transferu technologii z laboratorium CERN do polskiego przemysłu. Radiodetektor ustawiony np. na lotnisku może pasywnie skanować pasażerów, którzy mieli kontakt z materiałami radioaktywnymi bez konieczności prześwietlania ich w oddzielnych pomieszczeniach.

radiodetektor w zbliżeniu

Odwiedzający Hannover Messe znajdą strefę SciTech Poland w holu nr 2, na stanowisku C59.

Wszystkie technologie prezentowane w strefie SciTech Poland oraz NCBR będzie można zobaczyć również w trakcie wydarzenia impact’17, które w dniach 31 maja – 1 czerwca br. odbędzie się w Krakowie. 

Więcej o udziale polskich naukowców na Hannover Messe 2017 można przeczytać tutaj.  

Tagi: Jarosław Gowin, innowacje, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, współpraca międzynarodowa, Współpraca polsko-niemiecka

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików