Polski Kongres Gospodarczy o współpracy nauki z biznesem

środa, 22 października 2014

O tym jak nauka jest ważna dla biznesu, ale też o tym jak biznes jest ważny dla nauki rozmawiają uczestnicy Polskiego Kongresu Gospodarczego. W jego otwarciu wzięli udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska – Bobińska.

Minister podczas swojego wystąpienia zwracała uwagę na rolę nauki. Jak podkreślała nauka musi służyć społeczeństwu:  - Jeśli nauka ma być siłą napędową gospodarki, musi być użyteczna. Musimy zacząć rozmawiać o właśnie takiej misji nauki. – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska. 

Minister mówiła również o tym, że świat biznesu coraz lepiej rozumie potrzebę współpracy ze światem nauki. Ale ta współpraca jeszcze bardziej powinna się zacieśniać: - Musimy postawić na innowacje, to jest to czym polska nauka powinna się kierować. Nie odbędzie się to jednak tylko siłami nauki. Bardzo liczymy na pracodawców; na to, że będą włączali się w działania na rzecz innowacji. To powinien być wysiłek nas wszystkich – apelowała do przedsiębiorców Lena Kolarska-Bobińska. Minister nauki zwracała także uwagę, że osoby, które opuszczają mury uczelni, mogą potem zostać pracodawcami i mogą mieć pomysły jak zmieniać uczelnie. Dlatego, jej zdaniem, powinni być oni włączani w pracę szkół wyższych.

Polski Kongres Gospodarczy potrwa do jutra. Jego organizatorem są Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. W debatach i dyskusjach podczas Kongresu udział biorą także podsekretarze stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego: prof. Włodzisław Duch i dr hab. Jacek Guliński.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików