Polska zacieśnia współpracę z RPA w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego

środa, 16 października 2013

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka  uczestniczy w oficjalnej wizycie premiera Donalda Tuska w Republice Południowej Afryki.

Minister Barbara Kudrycka spotkała się dzisiaj z Ministrem Nauki i Technologii, Derekiem Hanekom. Tematem rozmów był rozwój współpracy w zakresie polityki naukowej.

- Możemy i chcemy stworzyć dla RPA most do europejskiego finansowania badań - będziemy chcieli włączyć zespoły z RPA do naszych konsorcjów startujących w konkursach programu Horyzont 2020. Już teraz zapraszamy do korzystania z instrumentów oferowanych przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu HARMONIA - powiedziała prof. Barbara Kudrycka.

Polska minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkała się także z Ministrem Szkolnictwa Wyższego i Szkoleń, dr Emanuelem Bonginkosi Nzimande. Wzięła również udział w uroczystym podpisaniu umowy między Wits Business School a Szkołą Główną Handlową.

- Obie strony mają odpowiedni potencjał do rozwijania współpracy. Podpisana dziś umowa jest tego najlepszym dowodem. Jesteśmy dobrymi partnerami zarówno w naukach ścisłych, jak i humanistycznych. Będziemy wspierać kolejne inicjatywy uniwersytetów - budowanie partnerstw, wspólnych studiów doktoranckich i współpracy za pośrednictwem ICT – podkreśliła prof. Kudrycka.

W ubiegłym roku akademickim w Polsce kształciło się siedmiuset studentów, doktorantów oraz stażystów długoterminowych z Afryki.

W trakcie wizyty w RPA prof. Barbara Kudrycka weźmie udział w plenarnej sesji ministrów oraz w Business Forum. Złoży również wizytę w Radzie Badań Naukowych i Przemysłowych. Wizyta minister nauki i szkolnictwa wyższego w RPA zakończy się 18 października.

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików