Polska wśród „katedr EPB”, które poprawią poziom badań naukowych w 11 regionach

wtorek, 11 lutego 2014

2,4 mln euro – tyle pieniędzy trafi z UE do Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk. Dzięki tym środkom uruchomi on pierwszą katedrę Europejskiej Przestrzeni Badawczej (EPB) zajmującą się badaniami z obszaru biologii roślin.

– Pierwsze zaproszenie do składania wniosków o utworzenie katedr EPB spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Jest ono dowodem na to, że placówki badawcze w całej Europie rzeczywiście chcą się rozwijać. Zależy nam na tym, aby nikt, kto ma potencjał, nie został w tyle. Dlatego w ramach Horyzontu 2020 ufundujemy więcej katedr EPB w miejscach, w których jest to najbardziej potrzebne  – zapowiedziała w poniedziałek europejska komisarz ds. badań, innowacji i nauki Máire Geoghegan-Quinn.

Każda z wybranych jedenastu szkół wyższych w słabiej rozwiniętych regionach Europy otrzyma od UE dofinansowanie w wysokości do 2,4 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pierwsze w historii katedry Europejskiej Przestrzeni Badawczej (EPB), których zadaniem będzie rozwój potencjału naukowego uczelni. Inicjatywa ta ma zmniejszyć przepaść innowacyjną w Europie, przyciągając do szkół wyższych czołowych naukowców, tak by mogły one rywalizować z ośrodkami badawczymi w całej EPB.

11 placówek badawczych w pilotażowym programie zajmie się badaniami naukowymi w wielu różnych dziedzinach, takich jak m.in. biologia roślin, akwakultura, chemia środowiskowa czy  obniżenie emisji dwutlenku węgla w miastach. Na następną rundę katedr EPB w ramach Horyzontu 2020 przewidziano 34 mln euro. Zostaną wyłonione w ciągu roku. Termin składania wniosków upływa 15 października 2014 r.

Szczegółowe informacje o nowym zaproszeniu i o warunkach kwalifikowalności regionów dostępne są na portalu uczestników programu: http://ec.europa.eu/research/era/era-chairs_en.html

Projekty wybrane do finansowania jako katedry EPB w ramach pilotażowego zaproszenia do składania wniosków w programie 7 Programie Ramowym

Państwo

Instytucja

Obszar badań

Belgia

Uniwersytet w Mons

Efektywność energetyczna w miastach

Chorwacja

Uniwersytet w Zagrzebiu - Wydział Weterynarii

Weterynaria molekularna

Republika Czeska

Uniwersytet Masaryka

Nauki przyrodnicze

Estonia

Uniwersytet Techniczny w Tallinnie

Chemia i przetwarzanie biomasy

Polska

Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk

Biologia roślin

Portugalia

MITI - Maderski Instytut Technologii Interaktywnych Associação

Interakcje człowiek-komputer

Republika Serbii

Instytut Nauk Jądrowych „Vinča”

Nanotechnologia

Słowacja

Uniwersytet Żyliński w Żylinie

Systemy transportowe i technologie komunikacyjne

Słowenia

Instytut Jozefa Stefana

Analiza żywności przy użyciu izotopów promieniotwórczych

Hiszpania

Uniwersytet w Las Palmas de Gran Canaria

Akwakultura

Wielka Brytania

Uniwersytet w Falmouth

Projektowanie gier komputerowych

 

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików