Polska podpisała porozumienie o współpracy naukowej z Omanem

piątek, 12 września 2014

Minister Lena Kolarska-Bobińska podpisała porozumienie o współpracy w nauce i szkolnictwie wyższym z Sułtanatem Omanu. To pierwsza taka umowa z krajem arabskim. Trwają uzgodnienia podobnych porozumień ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Katarem. Niedługo rozpoczną się także negocjacje z Arabią Saudyjską. Kraje tego regionu są bardzo zainteresowane współpracą z polskimi uczelniami.

W Polsce studiuje dziś 36 tysięcy zagranicznych studentów.  Od 2007 roku ta liczba wzrosła o ponad 20 tysięcy. Studenci ze świata to jednak tylko 2,3 proc. ogółu studiujących – średnia dla krajów OECD to 6,9 proc.

 Polskie uczelnie mają duży potencjał. Ze względu na położenie Polski w sercu Europy i konkurencyjne koszty studiowania są w ostatnim czasie coraz chętniej wybierane przez młodych ludzi z całego świata. To moment, w którym szkoły wyższe muszą szczególnie skoncentrować się nad przygotowaniem atrakcyjnej oferty studiów i infrastruktury potrzebnej do przyjęcia zagranicznych studentów – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Ministerstwo Nauki będzie konsekwentnie wspierać uczelnie w tych działaniach, ale to one muszą otworzyć się na świat – dodaje.

W oficjalnej wizycie w Omanie minister nauki towarzyszył przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesław Banyś oraz przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jerzy Woźnicki.

Dzięki umowie z Omanem do Polski przyjedzie na studia i staże kilkudziesięciu studentów rocznie. Studenci arabistyki z Polski będą mogli doskonalić tam umiejętności językowe i poznawać kulturę. Możliwa będzie wymiana pracowników naukowych, prowadzenie wspólnych projektów badawczych i organizowanie konferencji naukowych. Polska pomoże też Omanowi podnosić kwalifikacje wykładowców akademickich z tamtejszych uczelni.

Obecnie w Polsce studiuje 24 studentów z Omanu, większość na Politechnice Warszawskiej. Kolejnych 17 osób doskonali znajomość języka angielskiego i rozpocznie studia w przyszłym roku.

We wszystkich Polskich uczelniach studiuje dziś 800 studentów z krajów arabskich. – Uczelnie z tego regionu świata stają się ważnym partnerem dla polskich uczelni i instytutów naukowych. Ministerstwo Nauki już przygotowuje się do podpisania porozumień ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Katarem. Wkrótce podejmiemy też negocjacje z Arabią Saudyjską – zapowiada minister nauki.

Na całym świecie poza swoją ojczyzną studiuje około 4,3 miliona osób, a szacowany na ponad 100 miliardów dolarów rynek międzynarodowych studiów stał się ważną gałęzią globalnej gospodarki. Najwięcej zagranicznych studentów przyciąga dziś Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmuje szereg działań, by zwiększyć umiędzynarodowienie szkół wyższych. To jeden z priorytetów resortu. Będziemy między innymi wspierać uczelnie w tworzeniu programów studiów w języku angielskim oraz przygotowaniu pracowników administracyjnych do właściwej opieki nad obcokrajowcami – zapowiada minister Kolarska-Bobińska. 

Tagi: Oman

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików