Niezła historia ukryta w Ścieżkach Kopernika

poniedziałek, 3 marca 2014

Z warsztatem naukowym współczesnego historyka zapoznają się uczestnicy projektu, prowadzonego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach programu "Ścieżki Kopernika". Trwa teraz rekrutacja uczestników.

W ramach projektu „Wszechstronność godna Kopernika” uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach z zakresu historii. Rekrutacja trwa do 14 marca.

Spotkania będą się odbywały w soboty w Toruniu w miejscach związanych z Kopernikiem oraz siedzibach organizatorów. Uczestnicy spoza Torunia mogą liczyć na zwrot kosztów podróży.

Moduł historyczny realizowany przez UMK jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych odkrywaniem tajemnic przeszłości. W cyklu pięciu spotkań uczestnicy zapoznają się z warsztatem naukowym współczesnego historyka, począwszy od pracy z autentycznymi źródłami przechowywanymi w archiwach, przez krytyczną analizę fachowej literatury i stanu pamięci zbiorowej po nowoczesne metody opracowania rezultatów pracy badawczej.

Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi będą korzystać z cennych zbiorów takich instytucji jak: Archiwum Państwowe w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka czy toruńskie Muzeum Okręgowe. Rozprawić się mają z mitami na temat życia i działalności Kopernika korzystając zabytkowej przestrzeni rodzinnego miasta Wielkiego Astronoma.

Poza tym, uczestnicy będą uczestniczyć w module popularyzatorskim, realizowanym przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, dzięki któremu zdobędą podstawowe umiejętności z zakresu autoprezentacji oraz planowania i realizacji tematów naukowych.

Formularz zgłoszeniowy i szczegóły dotyczące udziału w projekcie dostępne są na stronie internetowej UMK: http://portal.umk.pl/web/u3l/rekrutacja

Zainteresowani na stronie internetowej www.sciezkikopernika.pl mogą znależć informacje o 16 wyłonionych w konkursie projektach (po jedynym z każdego województwa) może pochwalić się swoimi dokonaniami oraz postępami w realizacji niekonwencjonalnych i autorskich programów zajęć z wykorzystaniem zaplecza badawczego jednostek naukowych, laboratoriów aparatury badawczej, zbiorów bibliotecznych i eksponatów naukowych.

***

Program „Ścieżki Kopernika” ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma zachęcić najmłodszych do zgłębiania tajników wiedzy oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie. W sumie nagrodzono 16 projektów popularyzujących naukę - po jednym z każdego województwa. Każdy z pomysłów otrzyma maksymalnie do 200 tys. zł, a realizacja projektów potrwa do końca 2014 roku.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

 

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików