Najlepsze polskie uczelnie 2014 roku

środa, 21 maja 2014

Uniwersytet Warszawski został najlepszą akademicką uczelnią w Polsce w 15. jubileuszowej edycji Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014". W uroczystym ogłoszeniu wyników rankingu wzięła udział dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz, podsekretarz stanu w MNiSW.

15. edycję Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014" przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Oceniła w niej 195 polskich uczelni - 88 uczelni akademickich, 80 magisterskich niepublicznych i 27 państwowych wyższych szkół zawodowych. Pod uwagę brano m.in. efektywność naukową, warunki kształcenia, prestiż, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie i innowacyjność.

W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich znalazły się, po Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie , Uniwersytet Wrocławski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wśród państwowych wyższych szkół zawodowych zwyciężyła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Wojciechowskiego w Kaliszu. Drugie miejsce zdobyła PWSZ im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a trzecie - PWSZ w Tarnowie.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie wygrała w gronie niepublicznych uczelni magisterskich. Na kolejnych miejscach uplasowały się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Collegium Civitas w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Pierwszą dziesiątkę zamyka Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz pogratulowała laureatom rankingu. - Tego typu rywalizacja rozbudza ambicje i pokazuje cele, ale zważywszy też na inne rankingi, które są przeprowadzane na  świecie, w szczególności najnowszy europejski ranking  U-Multirank, warto byśmy  zastanowili się czy rankingu Perspektyw nie zmodyfikować o wskaźniki dotyczące związku uczelni z otoczeniem gospodarczym i społecznym - powiedziała podsekretarz stanu w MNiSW. - Ranking Perspektyw jest ważnym źródłem informacji dla przyszłych studentów, ale powstają teraz coraz nowsze. Jednym z nich, dla studentów z zagranicy, jest strona go-poland.pl, a niedługo pojawi się także portal ministerstwa nauki z informacjami o wszystkich uczelniach i wszystkich kierunkach. Istotnym uzupełnieniem wiedzy rankingowej będzie też monitorowanie losów absolwentów. To przyczyni się do lepszego współdziałania szkół wyższych z otoczeniem - dodała dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz.

Szczegółowe rankingi:

Więcej informacji - www.ranking.perspektywy.pl

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików