MNiSW przeznaczy 5 mln zł na wsparcie dla współczesnej humanistyki

piątek, 30 października 2015

Rusza program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowany do humanistów: „Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku”. Uczestnicy będą mogli ubiegać się o fundusze na badania związane z najnowszymi dokonaniami polskiej humanistyki.

Nowy program umożliwi popularyzację dokonań wybitnych intelektualistów ostatniego stulecia. Dofinansowane zostaną m.in. przedsięwzięcia dokumentacyjne, badawcze, archiwalne oraz edytorskie.

– Ten nowy program to kolejna nasza inicjatywa skierowana do środowiska humanistów – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. – Od kilku lat działa w Polsce unikalny na skalę europejską Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, na który wydaliśmy już 370 mln zł. Inną inicjatywą MNiSW jest uwzględnienie specyfiki nauk humanistycznych i społecznych w nowej ocenie jednostek naukowych. Wprowadzamy też edukację filozoficzną do szkół ponadgimnazjalnych i wzmacniamy nauki podstawowe – budżet Narodowego Centrum Nauki wzrósł aż o 110 mln zł – dodaje prof. Kolarska-Bobińska.

Uczestnicy programu będą mogli ubiegać się o środki na przygotowanie nowych, krytycznych wydań pism polskich filozofów, teologów oraz myślicieli społecznych. Dofinansowane zostaną również działania nastawione na rozpowszechnienie dzieł w domenie publicznej oraz digitalizację najnowszych zbiorów.

Możliwe będzie także prowadzenie badań nad wyszczególnionymi obszarami polskiej humanistyki oraz ich związkami z myślą europejską i światową. Dzięki programowi interdyscyplinarne zespoły będą mogły na nowo przyjrzeć się związkom między trzema różnymi obszarami wiedzy.

Kwota przeznaczona na realizację programu to 5 mln zł. O przyznanie środków będą mogły ubiegać się jednostki i biblioteki naukowe oraz instytucje działające na rzecz nauki. W ramach programu zrealizowanych zostanie 5 wniosków - maksymalne dofinansowanie jednego projektu wynosi 1 mln zł.

Oficjalny komunikat konkursowy znajduje się w Monitorze Polskim. Nabór wniosków ruszy w listopadzie.

Tagi: filozofia, Humanistyka, Konkurs MNiSW

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików