MNiSW przeznacza 20 mln zł dla praktykantów

środa, 5 lipca 2017

Ponad 1,4 tys. praktykantów chce przyjąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach współpracy z Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi. List intencyjny w sprawie programu praktyk zawodowych podpisali minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, a także przedstawiciel Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.

Gowin: kształcenie praktyczne ma przyszłość

– Zarówno studenci, jak i decydenci akademiccy zdają sobie sprawę, że kształcenie praktyczne ma przed sobą kolosalną przyszłość. Współpraca na tym polu możliwa jest nie tylko na linii PWSZ – lokalni przedsiębiorcy, ale również na linii PWSZ – instytucje publiczne. To te ostatnie powinny dawać impuls do współdziałania – tak, jak to się dzieje dzisiaj. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe to kuźnica lokalnych elit. Dzięki większej elastyczności i otwartości na otoczenie społeczno-gospodarcze mogą spełniać tę rolę jeszcze lepiej – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Praktyki zawodowe – czemu służą?

Współpraca instytucji publicznej z Państwowymi Wyższymi Szkołami Zawodowymi daje korzyści obu stronom. Z jednej strony poszerza świadomość młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej oraz systemu ubezpieczeń społecznych, z drugiej zaś – uczy uczelnie elastyczności. Zwłaszcza w tworzeniu programów kształcenia przy udziale lokalnych pracodawców. To pozwala na dopasowanie się szkół wyższych do potrzeb otoczenia gospodarczego i pomaga absolwentom w stawianiu pierwszych kroków zawodowych.

MNiSW: 20 mln zł dla praktykantów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadeklarował, że przyjmie na sześciomiesięczne praktyki 1426 studentów z różnych Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w całym kraju. Na stypendia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło ok. 20 mln zł, co oznacza, że każdy z uczestników praktyk będzie otrzymywał 2360 zł miesięcznie przez cały czas trwania programu.

Pierwsi uczestnicy zaczną pracę w oddziałach ZUS we wrześniu tego roku. Projekt potrwa do stycznia 2019 roku.

Pliki do pobrania

  • Tagi: Jarosław Gowin, PWSZ, Praktyki studenckie

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików