Młodzi naukowcy pytali noblistów o receptę na sukces

środa, 23 października 2013

O tym jak prowadzić działania naukowe, by osiągnąć spektakularny sukces, jak budować nowoczesny zespół badawczy oraz przekuwać porażki w kolejny krok do odkrywania naukowych tajemnic dyskutowało dziś z laureatami Nobla z fizyki, chemii i medycyny blisko 300 młodych naukowców z całej Polski. 

Odbywające się z inicjatywy minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej spotkanie towarzyszyło XIII Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. –  Dzisiejsze, wyjątkowe wydarzenie to spotkanie młodzieńczego entuzjazmu z dojrzałą mądrością,  najambitniejszych uczniów z mistrzami największego formatu.  To wyjątkowa okazja do tak potrzebnego nauce dialogu między młodym i dojrzałym pokoleniem – mówiła minister Barbara Kudrycka.

Podczas spotkania na Zamku Królewskim młodzi naukowcy mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z trzema noblistami: prof. Carol W. Greider – laureatką nagrody z fizjologii i medycyny w 2009 r., prof. Theodorem W. Hänschem – wyróżnionym w dziedzinie fizyki w 2005 r. oraz prof. Brianem Kobilką – zdobywcą Nobla w 2012 r. za osiągnięcia w obszarze chemii. Spotkanie rozpoczęła dyskusja z noblistami prowadzona przez trójkę młodych badaczy, członków Rady Młodych Naukowców, laureatów prestiżowych programów i konkursów: Karolina Czarnecka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Karolina Żukowska z Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz Jerzy Domżał z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Minister Kudrycka podkreśliła, że spotkanie jest okazją nie tylko do ciekawej, partnerskiej debaty, ale też kolejną szansą dla młodych naukowców na zdobycie inspiracji i pomysłów do swojej pracy naukowej.  – Moje pokolenie na drodze demokratycznych protestów i ciężkiej pracy przeprowadziło Polskę przez okres transformacji ustrojowej. Ale to właśnie młode pokolenie naukowców zmienia dziś Polskę w konkurencyjny, dostrzegany na arenie globalnej kraj ludzi wykształconych i ambitnych. Jestem dumna, że przyjechało ich do Warszawy aż tak wielu – zaznaczyła minister nauki.

Początkujący badacze pytali noblistów m.in. o to, jak wyglądała ich droga do uhonorowanych Noblem odkryć naukowych, gdzie odnaleźli swoich mistrzów i co im zawdzięczają.

Nagroda Nobla to oczywiście spełnienie marzeń wielu naukowców – odpowiadał prof. Brian Kobilka. – Jednak sukces programu badawczego, a co za tym idzie sama nagroda to zazwyczaj efekt działań zespołu międzynarodowych badaczy. Pamiętajcie, że trzeba być otwartym na współpracę z innymi. Sukces rzadko osiąga się w pojedynkę – zaznaczył. Podobnego zdania był prof. Theodor W. Hänsch, który podkreślał, że Nagroda Nobla nie jest celem samym w sobie. – Najbardziej ekscytujące jest samo odkrycie. Ale by dotrzeć do tego momentu trzeba zajmować się tematami, które naprawdę nas interesują i są naszą pasją – stwierdził. Prof. Carol Greider tłumaczyła, że to właśnie młodzi badacze dokonują przełomowych odkryć, a nagrody takie jak Nobel otwierają drogę, by o nich opowiedzieć światu.

Młodzi badacze pytali też o praktyczne aspekty pracy naukowca – czy warto być mobilnym, na ile ważna jest interdyscyplinarność zespołów badawczych, a nawet jak zostać współpracownikiem noblisty i jaka jest tajemnica prowadzenia badań na miarę Nobla.

 
Nie zrażajcie się porażkami – radziła prof. Carol Greider. – W moim laboratorium często powtarzam: jeśli coś sprawia ci problem, wracaj do pracy i sprawdź to na nowo, jeśli zaś odnosisz sukces, nie siadaj na laurach – i znów wracaj do pracy i sprawdź to ponownie.

Po zakończonej debacie, zgromadzeni w Zamku Królewskim młodzi naukowcy uczestniczyli  w wykładach i prowadzonych przez noblistów warsztatach naukowych. 

Co zyskali doktoranci i młodzi naukowcy dzięki reformom nauki i szkolnictwa wyższego

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików