Minister nauki na polsko-brytyjskim szczycie Health and Life Sciences Innovation

poniedziałek, 20 października 2014

Perspektywy dwustronnej współpracy w dziedzinie nauki i innowacji oraz szanse związane z Horyzontem 2020 – o tym rozmawiała dziś minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska na spotkaniu zorganizowanym w Ambasadzie Brytyjskiej.

Minister nauki przypomniała o sukcesach Polaków w 38 pierwszych konkursach programu Horyzont 2020, których wyniki poznaliśmy w ubiełgy piątek. To największy program finansowania badań naukowych w Europie. Jego budżet do 2020 roku to prawie 80 miliardów euro. – Horyzont 2020 został stworzony z myślą o wspieraniu doskonałości w nauce i innowacji.  A współpraca międzynarodowa jest jednym z jej źródeł – mówiła do polskich i brytyjskich badaczy prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Minister nauki podkreślała, że w ramach akcji Teaming najlepsze polskie instytucje naukowe mają szansę na partnerstwo strategiczne z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie. – Cieszę się, że Ministerstwo Nauki dało poparcie już 11 takim projektom międzynarodowym. Trzy wnioski - jeśli zostaną przyjęte - będą realizowane we współpracy z brytyjskimi partnerami, trzy wnioski dotyczą też dziedziny nauk medycznych i przyrodniczych – powiedziała minister Kolarska-Bobińska.

W trakcie Health and Life Sciences Innovation Summit minister nauki przywołała dotychczasowe sukcesy współpracy polsko-brytyjskiej w ramach 7. Programu Ramowego.  – Na realizację naszych wspólnych projektów dostaliśmy 90 mln euro. To obiecujący początek w staraniach o środki z Horyzontu 2020 – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska. Ponadto zaznaczyła, że Polska wraz ze swoją nowoczesną infrastrukturą badawczą, kadrą oraz absolwentami kierunków ścisłych i inżynieryjnych, stanowi doskonałe zaplecze dla zagranicznych partnerów ze sfery B+R, w tym przedstawicieli nauk medycznych i nauk o zdrowiu. 

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików