Minister Lena Kolarska-Bobińska spotkała się z twórcami łazika Hyperion

piątek, 6 czerwca 2014

Rozpoznanie terenu, pokonywanie dużych odległości w trudnych warunkach, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby czy dostarczenie pakietu medycznego astronaucie – m.in. takie zadania postawiono przed łazikami marsjańskimi w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge 2014 w USA. Spośród 23 drużyn z całego świata najlepiej poradził sobie z nimi łazik Hyperion 2, skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej. Na podium stanęła jeszcze jedna drużyna z Polski – studenci z Politechniki Rzeszowskiej zajęli w tym konkursie trzecie miejsce. Dziś minister Lena Kolarska-Bobińska spotkała się z członkami zwycięskiej drużyny i osobiście pogratulowała im sukcesu. 

– Nasze drużyny pokazują, że studenci potrafią tworzyć wynalazki, potrafią zwyciężać – powiedziała minister Lena Kolarska-Bobińska. – Jesteśmy z was dumni i stawiamy na was – zwróciła się do studentów minister nauki.

Michał Grześ, główny konstruktor łazika, w odpowiedzi podziękował minister oraz władzom uczelni za wsparcie. – Jesteśmy drużyną, która pobiła wszystkie rekordy w tym konkursie. Daliśmy z siebie wszystko  – powiedział. – Ale muszę też podziękować ministerstwu za stworzenie programu Generacja Przyszłości oraz uczelni za całą okazaną nam pomoc – dodał.

Budowa robota oraz finansowanie wyjazdu na zawody odbywały się w ramach I edycji programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Generacja Przyszłości". To program wspierający młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, innowatorów, twórców nowoczesnych rozwiązań biznesowych, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach. Otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody takie jak właśnie University Rover Challenge 2014. Drużyna z Białegostoku w składzie Michał Grześ, Robert Bałdyga, Jakub Maliszewski, Jacek Wojdyła, Maciej Baka, Maciej Rećko – jako pierwsza w historii w konkursu – wygrała te zawodu już drugi rok z rzędu. 

  • Tagi: Generacja Przyszłości

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików