Minister Kolarska-Bobińska do amerykańskich przedsiębiorców: Polska jest idealnym miejscem do inwestowania w badania i rozwój

poniedziałek, 29 września 2014

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wraz z sekretarz handlu USA Penny Pritzker otworzyła dziś konferencję dotyczącą innowacyjności w Polsce.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska zachęcała Amerykanów do zakładania w Polsce ośrodków zajmujących się tematyką B+R. – W ostatnich latach w infrastrukturę szkół wyższych i instytutów naukowych Polska zainwestowała prawie 29 miliardów złotych. Powstało ponad 200 nowych laboratoriów i centrów badawczych. Przebudowano ponad dwa tysiące ośrodków naukowych. Planujemy też 10 proc. wzrost nakładów na badania w budżecie na rok 2015 – przekonywała minister nauki. Zaznaczyła też, że na dotychczasowych inwestycjach nie koniec. Instytucje badawcze i firmy zlokalizowane w Polsce mają szanse na wykorzystanie unijnych środków z puli funduszy strukturalnych dla Polski (około 10 mld euro) oraz budżetu Horyzontu 2020 (79 mld euro).

Minister nauki przypomniała, że obecnie resort nauki realizuje nową inicjatywę - Pakt na rzecz innowacji. Jego celem jest opracowanie mechanizmów finansowania w celu wspierania innowacyjnych przedsięwzięć - od samego pomysłu do jego realizacji. – Atutem Polski jest też wysoka jakość nauczania na wszystkich poziomach. W rankingach PISA polscy studenci są w czołówce – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W konferencji dotyczącej innowacyjności w Polsce obok polskiej minister nauki i amerykańskiej sekretarz handlu USA Penny Pritzker uczestniczyli też ambasador USA Stephen Mull, dyrektorzy generalni wiodących amerykańskich spółek (m.in. Xerox, UPS) oraz przedstawiciele Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham).  

Minister nauki i szkolnictwa wyższego rozmawia w kuluarach z sekretarz handlu USA Penny Pritzker

zobacz pełną galerię

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików