Milion dolarów od Google dla UW na badania nad rozwojem nowych technologii informacyjnych

środa, 2 kwietnia 2014

Uniwersytet Warszawski i Google tworzą Digital Economy Lab (DELab) – interdyscyplinarny ośrodek badań nad rozwojem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. – Różne dyscypliny naukowe połączą siły, by wypracować nowe rozwiązania dla biznesu i gospodarki.  Tak dzieje się w najbardziej elitarnych ośrodkach badawczych na świecie. Cieszę się, że także w Polsce  – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

DELab jest wspólną inicjatywą Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz firmy Google, która przekazała na ten cel grant w wysokości miliona dolarów.  

– Między światem nauk, a światem biznesu jest jeszcze wiele barier, które trzeba przełamać. To przede wszystkim bariery natury mentalnej. Ostatnio jednak ta obawa przed współpracą obu środowisk jest coraz mniejsza. Powstanie DELab-u jest tego najlepszym dowodem. Przedsiębiorcy i naukowcy muszą być partnerami, bo ich współpraca – ze wsparciem administracji – jest z korzyścią dla wszystkich. Zaangażowanie sektora prywatnego w badania i rozwój również jest coraz większe. To już 37 proc. ogółu wydatków – powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

DELab jest ośrodkiem badawczym prowadzącym interdyscyplinarne badania nad przemianami związanymi z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych opracowującym gotowe rozwiązania w zakresie efektywnego wykorzystania nowych technologii w gospodarce i społeczeństwie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2014 r. DELab postawiło sobie za cel pozyskanie także kolejnych partnerów i kolejnych źródeł finansowania. Na czele DELab stoi Komitet Sterujący, którego przewodniczącym jest prof. Anna Giza-Poleszczuk, a dyrektorem naukowym jest dr Dominik Batorski z ICM. 

– Mam nadzieję, ze będziecie promieniowali na inne uczelnie i różnież inne firmy zostaną zachęcone do podobnych inwestycji. Inwestycje w naukę to naprawdę przyszłość – powiedziała podczas ogłoszenia otwarcia DELab-u prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Google wsparło powstanie podobnych centrów badawczych w uniwersytetach takich jak Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Oksfordzki czy Uniwersytet Humboldta w Berlinie.

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików