Konstruktorzy łazika Hyperion w Ministerstwie Nauki

czwartek, 6 czerwca 2013

Młodzi konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion, którzy zwyciężyli na zawodach University Rover Challenge 2013 w USA, tuż po przylocie do Polski gościli w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studenci z Politechniki Białostockiej – Michał Grześ, Robert Bałdyga, Jakub Maliszewski, Jacek Wojdyła, Ariel Lech, Łukasz Matysiewicz – są laureatami rozstrzygniętego na początku maja tego roku konkursu w ramach rządowego programu „Generacja Przyszłości”. 

Jestem dumna, że mogliśmy sfinansować konstrukcję łazika i jego start w zawodach. Twórcy Hyperiona pokazali światu, że polscy studenci mogą podbić nie tylko Ziemię, ale i Kosmos – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zwycięstwo w zawodach University Rover Challenge 2013, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych, to kolejny sukces studentów Politechniki Białostockiej w tym konkursie. W roku 2010 zajęli trzecie, a w 2011 r. pierwsze miejsce. O sukcesach studentów z Polski donosiły w ostatnich dniach media z całego świata.

Stworzyliśmy system wspierania najbardziej utalentowanych studentów, który już przynosi efekty. „Generacja Przyszłości” umożliwia studentom porównywanie swoich dokonań z rówieśnikami z całego świata, podpatrywanie nowinek technologicznych i rozwijanie pasji – podkreśla minister Barbara Kudrycka.

Białostoccy studenci są absolutnymi liderami w zawodach URC 2013. – O skali ich sukcesu świadczy zdobyta przez nich najwyższa liczba punktów w historii konkursu – 493 na 500 możliwych. Wyprzedzili Amerykanów i inne drużyny z całego świata, których punktacja wahała się w granicach 350 – mówiła prof. Daria Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej z udziałem zwycięskiej drużyny. Gratulując konstruktorom łazika Hyperion, wspomniała także o sukcesie studentów z Politechniki Wrocławskiej, którzy zajęli drugie miejsce na podium i także są laureatami programu „Generacja Przyszłości”. W ramach programu rząd  dofinansował w tym roku 31 studenckich projektów na kwotę łącznie około 6,5 mln złotych.

Konstruktorzy łazika marsjańskiego na spotkaniu z dziennikarzami opowiadali o swojej ciężkiej pracy i nieustannym podnoszeniu poprzeczki, która doprowadziła ich do kolejnego zwycięstwa.

Tegoroczne zawody Univeristy Rover Challenge różniły się od poprzednich, bo konkurencje były trudniejsze. Rośnie też ich prestiż, dlatego cieszymy się, że ministerstwo nauki umożliwiło nam start w zawodach w ramach programu „Generacja Przyszłości” – mówił mgr inż. Piotr Ciura, koordynator projektu Hyperion. Opiekunem naukowym zwycięskiej drużyny jest dr inż. Kazimierz  Dzierżek.

Dla białostockiej drużyny to nie koniec prac nad łazikiem Hyperion. W roku 2014 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadal będzie wspierać prace konstruktorskie zespołu.

Program „Generacja Przyszłości” to nie jedyna forma wspierania utalentowanych studentów.

Od dwóch lat przyznajemy także „Diamentowe Granty” utalentowanym studentom na prowadzenie własnych badań naukowych. Dzięki temu programowi studenci uzyskują dofinansowanie rzędu nawet 200 tys. złotych na rozwijanie swoich koncepcji naukowych i w bardzo młodym wieku stają się częścią profesjonalnych zespołów badawczych. To otwiera szybszą ścieżkę do naukowej kariery – podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka. – Na nowych i bardziej efektywnych zasadach przyznawane są stypendia ministra i specjalne stypendia rektora dla najlepszych studentów – dodaje minister.

Więcej informacji o systemie wspierania studentów.

***
Organizowane od 2007 roku zawody University Rover Challenge to jedne z najbardziej prestiżowych studenckich konkursów robotycznych na świecie. Organizowane są przez The Mars Society, międzynarodową organizację popularyzującą wiedzę o badaniach kosmicznych oraz rozwijającą technologie kosmiczne. W składzie zespołu sędziowskiego znajdują się m.in. przedstawiciele Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA.

zobacz pełną galerię

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików