Konkurs „Polski Wynalazek 2014” rozstrzygnięty

wtorek, 8 kwietnia 2014

Inteligentny wózek inwalidzki skonstruowany przez Patryka Arłamowskiego i Kamilę Rudnicką decyzją widzów TVP 1 został uznany za Polski Wynalazek 2014. Konkurs organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Telewizję Polską ma promować innowacyjność i wynalazczość wśród Polaków.

W finałowej gali, która odbyła się na żywo, zaprezentowano siedem różnych wynalazków. Wózek inwalidzki, który zwyciężył, i którego autorzy otrzymali w nagrodę 50 tysięcy złotych i statuetkę, jest wyposażony w specjalny komputer integrujący się z otoczeniem. Jest przystosowany do rodzaju niepełnosprawności i indywidualnych cech użytkownika, a także może sterować urządzeniami domowymi oraz dostępnymi w przestrzeni publicznej – np. windami. Gdy jest potrzeba, pozwala też automatycznie wezwać pomoc.

Prof. Lena Kolarska – Bobińska, która była gościem wczorajszej gali chwaliła wszystkie przedstawione projekty: - Te wynalazki są zespołowe, stworzone przez grupy ludzi o bardzo różnym wykształceniu, doświadczeniu z różnych dziedzin, którzy spotykają się, żeby rozwiązywać problemy, zagadki, realizować pomysły – mówiła minister nauki, która podkreślała też, że nauka musi stać się w Polsce filarem gospodarki. Jej zdaniem najlepiej to rozumieją młodzi naukowcy: - Im jest łatwiej przekraczać bariery, znają języki, uczą się chętnie, korzystają ze stypendiów, kontaktują się z naukowcami z innych krajów. Myślę, że to młode pokolenie, które silnie wspomagamy różnego rodzaju grantami jeszcze bardziej przełamie bariery między nauką a przemysłem.

W tegorocznej edycji konkursu napłynęło ponad 100 zgłoszeń. Kapituła konkursu wybrała siedem. To spośród nich widzowie za pomocą SMSów wybrali Polski Wynalazek 2014.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików