Konkurs dla młodych naukowców EUCYS 2014 rozstrzygnięty

wtorek, 23 września 2014

Polska po raz pierwszy w historii była gospodarzem tych prestiżowych zmagań, które już od 21 lat organizowane są przez Komisję Europejską. EUCYS to wyjątkowy konkurs dla młodych naukowców, którzy swoich odkryć dokonali zanim jeszcze rozpoczęli studia. Adresowany jest do matematyków, informatyków, przyrodników, konstruktorów, ekonomistów oraz socjologów.

Podczas tegorocznego finału laureaci nie tylko prezentowali swoje prace i konsultowali je z wybitnymi naukowcami, ale też zwiedzali Warszawę i byli gośćmi m.in. Centrum Nauki Kopernik.

W uroczystej gali wręczenia nagród zwycięzcom udział wzięła prof. Lena Kolarska – Bobińska. Szefowa resortu nauki gratulowała młodym naukowcom ich pasji: - To nad czym teraz pracujecie już jutro może zmienić świat. Cieszę się, że jesteście w Warszawie. I mam nadzieję, że być może wrócicie tu na studia - mówiła minister nauki.

Wśród honorowych gości na uroczystej gali była obecna również komisarz Maire Geoghegan-Quinn i były prezydent Lech Wałęsa.

Każdy kto znalazł się w wyjątkowym gronie finalistów goszczących w Warszawie odniósł już ogromny sukces, ale na szczególne wyróżnienia zasłużyli zdobywcy trzech nagród głównych (7000 EUR) oraz nagrody honorowej: fizyk z Czech Luboš Vozdecký, oraz trójka Portugalczyków: Mariana de Pinho Garcia, Matilde Gonçalves Moreira da Silva (biologia) i João Pedro Estácio Gaspar Gonçalves de Araújo (matematyka).

Wyróżniono także dwoje młodych Polaków: Monika Leończyk została laureatką International Cooperation Prize, nagrody ufundowanej przez Komisję Europejską, a Jerzy Szuniewicz zdobył nagrodę firmy Intel - wyjazd na targi naukowe Intel ISEF w USA.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego także ufundowało dwie nagrody. Każda po 2,5 tys. euro.

Więcej informacji, w tym relację z przebiegu uroczystości można znaleźć pod adresem:

http://eucys2014.pl/

Konkurs dla młodych naukowców EUCYS 2014 rozstrzygnięty

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików