Kolejny kamień węgielny pod wielomilionową inwestycję

piątek, 25 kwietnia 2014

W jego uroczystym wmurowaniu na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego wzięła dziś udział prof. Lena Kolarska-Bobińska. Minister nauki podczas wizyty na Pomorzu zainaugurowała też działalność nowoczesnych laboratoriów i Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

– Nie tylko Polska jest w budowie, także nasza nauka jest w budowie. W samym województwie pomorskim powstały ostatnio 124 inwestycje, które kosztowały 1,5 mld zł. Oszałamiające jest jak w ostatnich latach unowocześniły się uczelnie w całej Polsce – mówiła dziś minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Minister przypomniała, że w ostatnich latach zainwestowaliśmy w infrastrukturę szkolnictwa wyższego i nauki ponad 27 mld zł, a Uniwersytet Gdański jest jednym z beneficjentów tych środków. Wybudował nowe gmachy wydziałów biologii i chemii. Teraz na terenie Bałtyckiego Kampusu UG w Gdańsku Oliwie buduje gmach Instytutu Biotechnologii wart blisko 60 mln zł. Minister nauki podkreślała przy tym, że czas tak dużych inwestycji w infrastrukturę się kończy i musi być ona wykorzystana do prowadzenia wysokiej jakości studiów oraz badań naukowych. Ważne jest też określenie specyfiki i wykorzystanie możliwości regionu, w jakim znajduje się uczelnia – Uniwersytet Gdański fantastycznie współpracuje ze szkołami i z liceami. Uczelnia nie może być oderwana od sytemu edukacji, a Uniwersytet Gdański może być tu przykładem dla szkół wyższych w całej Polsce – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Na polskich uczelniach powstają nie tylko laboratoria i sale dydaktyczne, ale też nowoczesne centra sportowe. W uroczystości otwarcia jednego z nich uczestniczyła dziś minister nauki. Studenci Politechniki Gdańskiej w przebudowanym Centrum Sportu Akademickiego mają do dyspozycji m.in. ściankę wspinaczkową, nowoczesny kompleks basenów, hale do gier zespołowych czy wioślarnię.

W trakcie dzisiejszej wizyty na Pomorzu prof. Lena Kolarska-Bobińska zainaugurowała również działalność nowoczesnego Magazynu Odpadów i Odczynników Chemicznych. Ten unikalny w skali kraju budynek powstał w odpowiedzi na potrzeby kadry naukowej i przyszłych inżynierów, którzy w swojej pracy wykorzystują coraz większą ilość związków chemicznych.

Pobyt w Gdańsku był także okazją do rozmowy z władzami uczelni na temat wykorzystania funduszy unijnych. 

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików