Kolejne sukcesy laureatów programu Generacja Przyszłości

środa, 25 września 2013

Młodzi konstruktorzy z Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers z Politechniki Śląskiej zdobyli dwa srebrne medale podczas międzynarodowych zawodów International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition w Tuluzie.

Zespół z Politechniki Śląskiej debiutując w zawodach rywalizował z biorącymi w nich udział od 2005 roku reprezentacjami Francji, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Indii, Iranu, Niemiec, Rosji i Korei. Polscy konstruktorzy pojazdu quadrotor HF-4X zdobyli srebro w dwóch kategoriach: indoor autonomy oraz indoor operation. W indoor autonomy liczyła się przede wszystkim zdolność platformy do samodzielnego kontrolowania elementów lotu i wykonywania poszczególnych etapów misji, natomiast w indoor operation brano pod uwagę łatwość obsługi urządzenia. Pojazdy miały do wykonania m.in.: przelot przez okno, pokonanie toru przeszkód, identyfikację kodu QR, zrzucanie ładunku na cel statyczny i ruchomy oraz lądowanie precyzyjne.

W skład zwycięskiego zespołu weszli: Michał Hecel, Marcin Janik, Jakub Kała, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Szczurowski, Paulina Wilk i Agnieszka Ziebura. Opiekę nad drużyną sprawował dr inż. Roman Czyba.

Udział w konferencji i zawodach był elementem projektu „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu” realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, dofinansowanego przez MNiSW w ramach programu „Generacja Przyszłości”.

Polska drużyna

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików