Kolejne sukcesy laureatów programu Generacja Przyszłości

czwartek, 4 lipca 2013

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego stanęli na podium 37. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC), które odbyły się 3 lipca w Sankt Petersburgu.

Obydwie drużyny to laureaci ministerialnego programu „Generacja Przyszłości”.

Zespół studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, który w ramach programu „Generacja Przyszłości” został nagrodzony za projekt „Mistrzowie Algorytmiki”, zdobył srebrny medal, zajmując 6 miejsce. Na podium stanęli studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW: Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek i Tomasz Kociumaka, których opiekunami są prof. Krzysztof Diks i prof. Jan Madey.

Drużyna studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyróżniona za projekt „Konkurujemy z najlepszymi”, zajęła 9 miejsce i  zdobyła brązowy medal. W skład zespołu pod opieką prof. Pawła Idziaka  wchodzą: Jakub Adamek, Grzegorz Guśpiel oraz Jonasz Pamuła. Zwycięskie polskie zespoły zdeklasowały m.in. renomowane uczelnie amerykańskie, tj. Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytet Stanforda, które zajęły 14 miejsce.

W tegorocznych finałach, w których zmierzyło się 120 drużyn reprezentujących najlepsze na świecie uczelnie kształcące informatyków, wziął również udział zespół studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmując 27 miejsce. Aby dostać się do finałów, polskie zespoły musiały przejść eliminacje regionalne. W tegorocznej edycji zawodów przystąpiło do nich prawie 29,5 tysiąca studentów z ponad 2300 uczelni z 91 krajów.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ang. ACM International Collegiate Programming Contest) to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów programistycznych dla studentów z całego świata. Są organizowane od 1977 roku, a w 2012 roku po raz pierwszy w historii odbyły się w Warszawie.