John Kerry spotkał się z młodymi polskimi konstruktorami i naukowcami

wtorek, 5 listopada 2013

W spotkaniu sekretarza stanu USA z absolwentami rządowego programu TOP 500 Innovators i konstruktorami marsjańskiego łazika Hyperion udział wzięła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Elżbieta Orłowska.

John Kerry spotkał się dziś przed południem z grupą absolwentów programu TOP 500 Innovators - największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce. Młodzi naukowcy podzielili się z nim m.in. doświadczeniami, jakie zdobyli podczas dwumiesięcznych staży w Stanford University i University of California w Berkeley w USA. W stażach w tych czołowych ośrodkach naukowych uczestniczyło już 320 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Do końca 2015 roku weźmie w nich udział łącznie 500 osób. Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach uczestnicy programu uczą się, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Budżet programu sięga 35 mln zł.

Łazika marsjańskiego Hyperion szefowi amerykańskiej dyplomacji zaprezentowali natomiast utalentowani studenci z Politechniki Białostockiej. John Kerry osobiście testował możliowści skonstruowanego przez nich robota. Drużyna Hyperiona wygrała w tym roku prestiżowe zawody University Rover Challenge 2013 (URC) w USA, zdobywając najwyższą w historii organizowanego konkursu liczbę punktów – 493 na 500 możliwych. Udział drużyny w zawodach URC wsparł resort nauki w ramach programu „Generacja Przyszłości”. Zwycięstwo w tegorocznym konkursie to już kolejny sukces studentów Politechniki Białostockiej. W roku 2010 zajęli trzecie, a w 2011 pierwsze miejsce z łazikiem Magma 2.

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików