InNOWatorki – 25 lat po transformacji ustrojowej

piątek, 9 maja 2014

– Nauka jest ponad granicami, nauka jest wolnością. To moment, kiedy musimy dokonać kolejnego skoku w rozwoju cywilizacyjnym naszego kraju. Przez najbliższe lata będziemy mówili o nauce i innowacjach, potem o ich wdrażaniu – mówiła minister nauki. Prof. Lena Kolarska-Bobińska poprowadziła dziś panel dyskusyjny w ramach VI Kongresu Kobiet. Wzięły w nim udział kobiety-innowatorki ze świata nauki i biznesu, które mają na swoim koncie wiele międzynarodowych sukcesów. 

Specjalistka zajmująca się transferem technologii i komercjalizacją, polska chirurg, która dokonała czwartego na świecie i pierwszego w USA przeszczepu twarzy, przewodnicząca Rady CERN, wynalazczyni sztucznej kości, współtwórczyni i CEO ogólnopolskiej społeczności Geek Girls Carrots – wszystkie te wyjątkowe kobiety wzięły udział w panelu dyskusyjnym „InNOWatorki”, który odbył się w ramach tegorocznego Kongresu Kobiet.

– Zawsze mi się wydawało, że to w polityce trudno jest wejść na sam szczyt, ale w nauce kobietom też nie jest łatwo. Kobiety rzadziej pełnią funkcje kierownicze – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Mechanizmów wypadania kobiet z zawodowego obiegu jest bardzo wiele. Na szczęście zaczynamy wchodzić w klimat innowacyjności i coraz więcej kobiet sięga po granty – dodała. Potwierdziła to jedna z uczestniczek panelu, szefowa Rady CERN, prof. Agnieszka Zalewska: – Byłam jedną z pierwszych osób w Polsce, która występowała o granty. Z sukcesem. To jest dowodem na to, że grantów nie należy się bać.

W roku, w którym obchodzimy 25. rocznicę zwycięstwa „Solidarności” i 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zaprosiliśmy kobiety, których dokonania w nauce, biznesie i działalności społecznej zasłużyły na miano innowacji.

– Od momentu, gdy uzyskałam zgodę na przeszczep twarzy człowieka, do chwili operacji minęły lata. To wymagało udowodnienia, że zabieg ma podstawy etyczne, bo pomysł spotkał się dużym oporem społecznym. Pokonanie tych barier wymagało ode mnie dużo pracy – mówiła prof. Maria Siemionow. Prof. Grażyna Ginalska z kolei podkreślała, że też przeszła długą drogę od promowania swojego wynalazku w mediach, do założenia spółki i znalezienia inwestora. – W tej chwili finansujemy badania przedkliniczne. Kobieca wytrwałość w dążeniu do celu była motorem moich działań. Innowacja jest przecież kobietą – mówiła prof. Ginalska. Kamila Sidor podkreślała za to, że kobiety mają dużo siły i chęci, ale potrzebują też wsparcia z zewnątrz.

Amerykanka Jane M. Muir w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że  ludzie biznesu często mówią innym językiem niż świat nauki: – Naszym zadaniem jest więc przetłumaczenie sobie nawzajem tych dwóch narracji.

Panelistki rozmawiały też o tym, że w nauce potrzebna jest współpraca: między dziedzinami, między państwami, a także między płciami: - Zawsze lubiłam pracę w międzynarodowym zespole, gdzie byli różni naukowcy, z różnych państw. I kobiety, i mężczyźni – mówiła prof. Zalewska.

W panelu udział wzięły:

 • Jane M. Muir – Amerykanka zajmująca się transferem technologii i komercjalizacją, prezeska Stowarzyszenia Uniwersyteckich Menadżerów Technologii.
 • Prof. Maria Siemionow – polska chirurg i transplantolog pracująca w USA. W 2008 r. dokonała pierwszego w USA przeszczepu twarzy.
 • Prof. Agnieszka Zalewska – pierwsza kobieta, która została wybrana Przewodniczącą Rady w CERN. Ukończyła fizykę na UJ w Krakowie. Związana z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN.
 • Prof. Grażyna Ginalska – szefowa Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Kierowała zespołem biochemików, który odkrył sztuczną kość.
 • Kamila Sidor – współtwórczyni i CEO ogólnopolskiej społeczności Geek Girls Carrots działającej na rzecz zwiększania udziału kobiet w branżach związanych
  z nowymi technologiami.

 Nauka jest dla kobiet - publikacja MNiSW

 Link do filmu na kanale YouTube MNiSW:

https://www.youtube.com/watch?v=Lcp2fND58MY&feature=youtu.be

**********

Kongres Kobiet to coroczna konferencja, która odbywa się w Warszawie w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Spotykają się tam kobiety z całej Polski, którym bliskie są idee Kongresu: idee demokracji, równości płci, dobrobytu, społeczeństwa obywatelskiego, sprawiedliwości, wolności i tolerancji.

 • Brak tagów

  Pobierz darmowe oprogramowanie
  do przeglądania plików