Gowin: PWSZ nie stracą na Ustawie 2.0

sobota, 11 marca 2017

– Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym nie odbije się negatywnie na Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych. 25 z 35 działających obecnie PWSZ zyska także w wymiarze finansowym, najlepsi nie mają więc się czego obawiać – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin podczas sobotniego spotkania w Tarnowie. 

PWSZ – kształcenie praktyczne zamiast akademickiego

Podczas XXIX Forum Komisji Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Tarnowie szef resortu nauki stwierdził, że rozwój PWSZ powinien zostać oparty o kształcenie praktyczne, trafianie w dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku pracy, a nie pogoń za akademią. – PWSZ muszą zdecydować, czy lepiej dla nich walczyć o prymat najlepszej w Polsce wyższej szkoły zawodowej, czy zajmować ostatnie miejsca w rankingach uczelni akademickich i uniwersyteckich – powiedział minister nauki.

– Z badań MNiSW wynika niezbicie, że coraz więcej studentów zainteresowanych jest kształceniem praktycznym. Ścisła współpraca Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych z lokalnymi przedsiębiorstwami jest więc koniecznością – podkreślił na spotkaniu Gowin. – To z bliska najlepiej widać potrzeby biznesu, pracodawców i regionu. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe są w stanie dostosowywać program nauczania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Ich rolą jest utrzymywanie relacji z przedsiębiorcami i tworzenie rzetelnie wykwalifikowanych kadr. Nie wyobrażam sobie Polski lokalnej bez PWSZ-ów – dodał wicepremier.

MNiSW intensyfikuje dialog z PWSZ

W poniedziałek szef resortu nauki odwiedzi również PWSZ we Włocławku, gdzie podczas obchodów 15-lecia uczelni, będzie rozmawiał o Ustawie 2.0., współpracy z lokalnym biznesem i kształceniu praktycznym.

Fot. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

Tagi: PWSZ, Jarosław Gowin, Ustawa 2.0, Społeczna odpowiedzialność nauki

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików