Gowin na debacie Polska 4.0: patriotyzm gospodarczy wymaga współpracy między sektorem publicznym i prywatnym

poniedziałek, 23 października 2017

– Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy z jednej strony gospodarka jest zglobalizowana jak nigdy dotąd w historii, a z drugiej społeczeństwa (bez względu na tradycje gospodarcze czy społeczne) oczekują od polityków większego wspierania rodzimych rynków i firm. W tej zglobalizowanej gospodarce musimy tworzyć dla rozwoju firm takie warunki, które będą przejawem patriotyzmu gospodarczego – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na debacie Pulsu Biznesu – Polska 4.0, inaugurującej 8. edycję projektu Czas na patriotyzm gospodarczy.

– Patriotyzm gospodarczy zaś wymaga współdziałania pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym pod sztandarem, na którym napisałbym jedno słowo. Tym słowem jest „jakość” – dodał wicepremier Gowin.

Polska 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa

Debata była poświęcona wyzwaniom, jakie niesie ze sobą dynamicznie postępująca czwarta rewolucja przemysłowa. Uczestnicy, wśród których znaleźli się m.in. wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin, dyskutowali o zagadnieniach związanych z nowoczesnym przemysłem, cyfryzacją państwa i przedsiębiorstw, rolą sektora finansowego, elektromobilnością, przemysłem kreatywnym i „kulturotechem”. Poruszono także temat finansowania transformacji polskiej gospodarki.

Cel: zapewnienie firmom dobrych warunków prawnych i organizacyjnych

Minister Jarosław Gowin wskazywał, że nowocześnie rozumiana jakość wymaga powszechnego otwarcia na nowe technologie, aktywnego poszukiwania nisz rynkowych i wsłuchiwania się w potrzeby konsumentów, a kluczem do sukcesu jest innowacyjność – nawet w tradycyjnych sektorach.

– Rolą polityków jest zapewnienie warunków prawnych i organizacyjnych, w których innowacyjne firmy mogą się rozwijać. I to jest cel działań rządu, w tym kierowanego przeze mnie resortu nauki, od początku naszej kadencji. W ramach realizacji „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” od dwóch lat usprawniamy ekosystem polskich innowacji – podkreślił minister Gowin.

Współpraca nauki z gospodarką

W zeszłym tygodniu minister nauki i szkolnictwa wyższego był gościem specjalnym podczas VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Wicepremier przedstawił trzy przykłady realizowanych bądź przygotowywanych inicjatyw ministerstwa, które łączą naukę z gospodarką – konkurs „Studia dualne” (PO WER), program praktyk zawodowych w PWSZ (PO WER) i doktorat wdrożeniowy.

– Jestem przekonany, ze wprowadzenie i funkcjonowanie tych rozwiązań ułatwi polskim przedsiębiorcom działania innowacyjne i umożliwi im skuteczne konkurowanie na globalnym rynku. Dzięki temu będziemy mogli nieco zmienić powiedzenie „najlepsze, bo polskie” na „polskie, więc najlepsze”. I to jest właśnie wg mnie najlepsza definicja patriotyzmu gospodarczego – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

Więcej o inicjatywach ministerstwa łączących naukę z gospodarką można przeczytać tutaj.

Tagi: Jarosław Gowin, nauka i biznes

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików