Gaudeamus na Uniwersytecie Warszawskim

środa, 1 października 2014

– Potrzebujemy wśród polskich uniwersytetów awangardy jakości – przekonywała minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska na dzisiejszej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim.

– Z ogromną wdzięcznością wspominam wykłady prof. Klemensa Szaniawskiego, prof. Stefana Nowaka, prof. Jerzego Szackiego i innych. Uczyli mnie oni nie tylko socjologii, ale także analizowania i wnioskowania, podważania i kwestionowania. Intelektualnej niezależności – minister Kolarska-Bobińska wspomniała swoich naukowych mentorów z Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie wystąpienia w auli Audytorium Maximum UW minister nauki wskazała też na szczególną rolę uniwersytetów i naukowców: – Zbyt rzadko przypominamy, że uczelnie po 1989 roku były jednym z filarów polskich przemian. Zbyt rzadko podkreślamy, jak ważny był wkład polskich uczelni w to, jaka jest dziś Polska. Musimy też mówić, zwłaszcza dziś, jak ważna jest rola uczelni  w zmianach, jakie dokonują się i jakie muszą się dokonać w przyszłości. Prof. Lena Kolarska-Bobińska dodała przy tym, że po ćwierćwieczu polskich przemian potrzebny nam jest drugi cywilizacyjny skok. Może się on dokonać w oparciu o uczelnie i naukę. – Uniwersytety znów muszą być liderami przemian – zaznaczyła minister nauki.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska zwróciła jednocześnie uwagę na konieczność zmian, które powinny się dokonać na polskich uczelniach. Chodzi głównie o otwartość na potrzeby studentów, współpracę z biznesem czy podejmowanie nowych wyzwań badawczych. – Zmianę podejścia powinniśmy wprowadzać razem: rząd, samorządy, uczelnie, studenci. W pojedynkę nie uda się nic – mówiła minister nauki. – Edukacja wyższa musi obronić swą jakość, dobrze rozumianą elitarność. Kształcenie to przecież podstawowa misja uniwersytetu – dodała. Prof. Lena Kolarska-Bobińska przypominała też, że ustawa, która wchodzi w życie 1 października, pomoże zrealizować ten cel, m.in. poprzez wprowadzenie podziału na uczelnie badawcze i zawodowe czy obowiązkowe 3-miesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym, gdzie przedsiębiorcy odegrają kluczową rolę.

Rozwój nauki – to obok misji  kształcenia kolejna ważna funkcja, jaką pełnią uczelnie. – Dlatego tak ogromne jest znaczenie nauk podstawowych i inwestowanie w wieloletnie projekty badawcze. Rozwój nauki potrzebuje też równowagi między jej różnymi dziedzinami, dyscyplinami – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Minister nauki wygłasza przemówienie inaugurujące rok akademicki 2014/2015 na Uniwersytecie Warszawskim

zobacz pełną galerię

Tagi: Lena Kolarska-Bobińska

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików