Finał 19. edycji konkursu „Grasz o staż”

środa, 25 czerwca 2014

230 propozycji praktyk, w tym staże w Ministerstwie Nauki i nagrody dodatkowe, otrzymali dziś laureaci 19. edycji Konkursu „Grasz o staż”. Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska objęła akcję honorowym patronatem i wzięła udział w dzisiejszej uroczystej Gali w Pałacu Prezydenckim.

– Tajemnica prawdziwego sukcesu – w pracy, w nauce, w działaniach na rzecz dobra wspólnego – leży w łączeniu umiejętności. We współpracy. "Grasz o staż" to cudowny wzór dla innych. Musi stać się normalnością, praktyką – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Minister nauki podkreślała przy tym, że budowanie pomostów między studentami i absolwentami a pracodawcami jest dziś jednym z najważniejszych zadań resortu, którym kieruje. – Musimy stawiać na studia interdyscyplinarne, kształcenie modułowe, otwarte, elastyczne, nastawione na wyzwania. Z nowoczesnymi metodami dydaktycznymi. Musimy też nadal wspierać zbliżenie pracodawców i uczelni – dodała prof. Lena Kolarska-Bobińska. W związku z tym w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym zapisaliśmy szereg rozwiązań, które lepiej połączą studia z środowiskiem pracy. Są wśród nich obowiązkowe 3-miesięczne praktyki zawodowe na studiach o profilu praktycznym, ułatwienia dla studiów interdyscyplinarnych czy studia dualne, na których nauka na uczelni ściśle łączy się z praktyką (część kształcenia odbywa się u przedsiębiorcy).

Ponadto w ramach niedawno ogłoszonego Programu Rozwoju Kompetencji, który zastąpi kierunki zamawiane, wspierane będzie kształcenie umiejętności kluczowych na rynku pracy. –  Dziś nie wystarczy bowiem wiedza stricte zawodowa. Wspierać chcemy w ramach pilotażu tego konkursu uczelnie, które zaproponują studentom ostatnich lat zajęcia wzmacniające kompetencje interpersonalne, analityczne, z zakresu przedsiębiorczości – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Oferowany w tegorocznej edycji konkursu staż w Ministerstwie to okazja, aby zobaczyć „od kuchni”, jak funkcjonuje administracja rządowa i przyjrzeć się mechanizmom zarządzania oraz metodom pracy nad tworzeniem projektów ustaw i rozporządzeń. To możliwość zdobycia doświadczenia w zespołach, w których pracują  autorytety naukowe, i spotkania specjalistów w zakresie administracji, polityki międzynarodowej, innowacji, biznesu czy nowoczesnej komunikacji.

Prestiżową, ogólnopolską akcję „Grasz o staż” zainicjowały w 1996 roku „Gazeta Wyborcza” oraz firma PwC. Co roku umożliwia ona spotkanie pracodawców z wyróżniającymi się na rynku studentami i absolwentami. Dla młodych ludzi wygrana w konkursie jest szansą zdobycia doświadczeń zawodowych, które często stają się przepustką do stałej pracy.

W konkursie mogą wziąć udział studenci i absolwenci szkół wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Poza praktykami i stażami mogą wygrać kursy językowe, treningi interpersonalne czy studia podyplomowe. Do tej pory odbyło się 18 edycji konkursu, nagrody ufundowało blisko 600 pracodawców z całej Polski, a laureatami zostało ponad 2700 osób.

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików