Debata na temat jakości badań podczas Forum Strategii Naukowej

czwartek, 30 stycznia 2014

Efektywność wydatków publicznych na naukę, a także problemy związane z systemem ewaluacji oraz jakością badań naukowych były głównym tematem odbywającego się dziś Forum Strategii Naukowej. W wydarzeniu udział wzięli m.in. sekretarz stanu w MNiSW prof. Marek Ratajczak, a także przedstawiciele uczelni, instytucji finansujących badania naukowe oraz eksperci w dziedzinie ewaluacji nauki z Polski i Europy.   

Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o tym w jaki sposób zwiększyć efektywność badań naukowych i ukierunkować je silniej na potrzeby społeczne, nie tracąc przy tym korzyści płynących z pozostawienia badaczom znacznej swobody w wyborze celów i metod badań.

– Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja będzie częścią dyskusji o systemie oceny działalności naukowej – powiedział podczas otwarcia konferencji prof. Marek Ratajczak. – Tam gdzie wydawane są publiczne pieniądze musimy wiedzieć, co z badań naukowych wynika, ale nie można sprowadzić tego do „pogoni za punktem” – dodał. Minister zaznaczył też, że resort chce zaprosić środowisko naukowe do debaty na temat systemu oceny parametrycznej.

Tegoroczna, pierwsza edycja konferencji, zorganizowana została wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wydawnictwo naukowe Elsevier. W jej trakcie odbyły się dyskusje panelowe w trzech grupach tematycznych, a także spotkanie z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego.

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików