Cyber-Oko zostało polskim wynalazkiem 2013 r.!

wtorek, 19 marca 2013

– Coraz bardziej przyjazne nastawienie przedsiębiorców, uczelni, instytutów naukowych do wynalazczości, nowych technologii świadczy to tym, że za kilka lat będziemy krajem bardziej innowacyjnym – powiedziała Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka podczas gali finałowej konkursu „Polski Wynalazek 2013”. Nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych otrzymało Cyber-Oko. 

Finał konkursu wyemitowała Telewizja Polska.

Zwycięzcy najbardziej innowacyjnego, pomysłowego i twórczego „Polskiego Wynalazku 2013” - Cyber-Oka poza nagrodą pieniężną, otrzymali z rąk prof. Barbary Kudryckiej prestiżową statuetkę, zaprojektowaną przez prof. Janusza Pastwę z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  

Państwa wynalazek ma ogromne znaczenie dla wszystkich: dzieci, młodzieży i osób starszych pozostających w śpiączce - powiedziała prof. Kudrycka wręczając to wyróżnienie zwycięskiej drużynie. 

Cyber-oko to urządzenie, które może pomóc w diagnostyce i rehabilitacji osób pozostających w śpiączce. Składa się z kamery na podczerwień i specjalnego programu odczytującego ruch gałki ocznej. Zostało skonstruowane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z zakładem opiekuńczo-leczniczym fundacji „Światło” w Toruniu. Pomysłodawcą  i jednocześnie  inicjatorem prac nad wynalazkiem jest prof. Andrzej Czyżewski. 

Podczas gali do walki o główną nagrodę stanęło ośmiu finalistów. Poza zwycięskim Cyber-Okiem przedstawili oni immersyjny, niechłodzony detektor dalekiej podczerwieni do zastosowań kosmicznych, Cybernetics Artificial Cell – ArtCell, CyberRybę – podwodnego robota mobilnego z napędem falowym, Safe Step – laskę dla niewidomych, KrioNgine -pojazd zeroemisyjny, Technologię rozpoznawania mowy i Fotobioreaktor z systemem Solar-Tracker do produkcji biopaliw III generacji.


Ideą konkursu była promocja innowacyjności i wynalazczości wśród Polaków, a jego misją - pokazanie różnorodności rozwiązań tworzonych przez wynalazców. Była to szansa dla kreatywnych, zdolnych naukowców, którzy podczas gali finałowej w TVP 1 mogli zaprezentować innowacyjne pomysły, mogące ułatwić codzienne życie, a nawet zrewolucjonizować świat nauki, medycyny czy przemysłu. 

Organizatorami konkursu byli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Telewizja Polska.

Projekt był  współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Więcej informacji:
www.wynalazek2013.tvp.pl

Brak tagów

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików