5 mld zł w 2018 roku na innowacje i rozwój od NCBR

poniedziałek, 12 marca 2018

W nadchodzącym roku NCBR, agencja wykonawcza Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przeznaczy na prace badawczo-rozwojowe ponad 5 mld złotych. W ramach konkursów z „Szybkiej ścieżki” do przedsiębiorców trafi 2,85 mld złotych.

Rozważne wydawanie środków publicznych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma w planach rozpisanie w tym roku prawie 30 konkursów przeznaczonych dla bardzo różnych grup: naukowców, a także małych, średnich i dużych przedsiębiorców. – NCBR realizuje zadania wynikające z rządowego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przybliżanie się do osiągnięcia celów strategicznych, rozwój społeczny i gospodarczy Polski, nabiera tempa dzięki efektywnemu, ale i rozważnemu kierowaniu środków publicznych na wsparcie nowatorskich projektów polskich naukowców i przedsiębiorców – powiedział minister Dardziński.

Szybka ścieżka – flagowy program NCBR

W ramach „Szybkiej ścieżki”, flagowego programu NCBR, organizowanych będzie pięć konkursów – ich budżet wynosi w sumie niemal 3 mld złotych. Program ma charakter horyzontalny, nie ma w nim żadnych ograniczeń branżowych, a o dofinansowanie mogą ubiegać się bardzo różne projekty. Konkursy od pierwszej edycji cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, nie tylko ze względu na jego budżet, ale przede wszystkim usprawnione procedury aplikacji.

Celem konkursów jest zachęcenie wszystkich przedsiębiorców do inwestowania w innowacje – dlatego też mogą w nich brać udział zarówno firmy z sektora MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa, a nawet konsorcja przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy o wynikach konkursu dowiadują się w ciągu 90 dni od daty złożenia wniosku.

Obecnie trwa nabór do dwóch konkursów w ramach „Szybkiej ścieżki”:

  • konkurs przeznaczony dla MŚP (budżet na poziomie 700 mln zł), w którym wnioski można przesyłać do 30 maja;
  • konkurs dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw (z budżetem 700 mln zł), w którym nabór trwa do 29 czerwca.

Więcej konkursów programów krajowych. Powrót „Innowacji społecznych”

W tym roku agencja wykonawcza MNiSW ogłosi kolejne edycje konkursów programów krajowych, m.in. programu dla młodych naukowców „Lider” (ze zwiększonym do 60 mln zł budżetem). O wsparcie będzie można się ubiegać m.in. w 4 konkursach programów strategicznych TECHMATSTRATEG oraz GOSPOSTRATEG (po 2 konkursy), których łączny budżet wynosi 530 mln zł. NCBR, poza wspomnianym już „Liderem”, ogłosi także m.in. IV konkurs Wspólnego (z KGHM) Przedsięwzięcia CuBR, oraz nowe konkursy (z budżetami po 40 mln zł każdy) udoskonalonych: programu TANGO, czyli Wspólnego Przedsięwzięcia z Narodowym Centrum Nauki oraz „Innowacji społecznych” – programu wspierającego tworzenie konkretnych, odpowiadających na potrzeby określonych grup społecznych rozwiązań. W ramach poprzedniej edycji programu powstała m.in. prezentowana niedawno aplikacja, dzięki której osoby niewidome lub niedowidzące mogą w kinie słuchać alternatywnych ścieżek dźwiękowych, takich jak audiodeskrypcja i wersja lektorska. 

POWER: nowe programy i szerszy krąg odbiorców

Po dynamicznym roku 2017, w którym NCBR zaoferował uczelniom wsparcie na poziomie ok. 2,5 mld zł, m.in. we flagowym programie „Zintegrowane Programy Uczelni” w ramach PO Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) w tym roku Centrum  planuje uruchomić trzy konkursy. Jednym z nich będzie nowy, wzorowany na najlepszych na świecie praktykach w obszarze kształcenia na odległość  konkurs „Kurs na MOOC”. W ramach pilotażu polskie uczelnie będą mogły się ubiegać o środki na opracowanie i umieszczenie kursów edukacyjnych na ogólnokrajowym portalu typu Massive Open Online Courses (MOOC). Będzie on dostępny nie tylko dla studentów, ale dla wszystkich zainteresowanych podnoszeniem kompetencji w danej dziedzinie. NCBR uruchomi także program wspierający rozwój oferty uczelni w zakresie realizacji trzeciej misji. W jego ramach ogłosi m.in.  konkurs „Uniwersytet Trzeciego Wieku”, który jest kontynuacją programu zainicjowanego przez MNiSW. Wesprze także inne działania uczelni w obszarze społecznej odpowiedzialności nauki.

Tagi: Konkurs NCBR, Piotr Dardziński, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Szybka ścieżka

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików