280 mln zł na badania podstawowe – ruszają nowe konkursy

środa, 15 marca 2017

Narodowe Centrum Nauki po raz trzynasty otworzyło nabór wniosków w konkursach OPUS i PRELUDIUM. Łączna pula dofinansowania wyniesie 280 mln złotych. 

Więcej pieniędzy dla doktorantów

Konkurs PRELUDIUM 13 dedykowany jest badaczom na początkowym etapie kariery akademickiej, którzy nie posiadają stopnia naukowego doktora. Choć każdym ze zgłoszonych projektów opiekuje się doświadczony badacz, to doktoranci składający wnioski prowadzą swoje badania samodzielnie. Projekty badawcze mogą być realizowane przez rok, dwa lub trzy lata. Rada NCN zdecydowała o zwiększeniu maksymalnego finansowania pojedynczego projektu – od tej edycji może ono wynieść odpowiednio 60, 120 lub 180 tys. złotych. Całkowity budżet konkursu ustalono na 30 mln złotych.

– Wspieranie młodych badaczy to jeden z priorytetów Narodowego Centrum Nauki. W 2016 roku 24 proc. łącznej kwoty na finansowanie projektów badawczych przeznaczono na projekty, staże i stypendia realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową, w tym między innymi w ramach PRELUDIUM – wyjaśnia prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. – Ten konkurs stanowi pierwszy krok w poznawaniu systemu grantowego przez początkujących badaczy – dodaje. 

Środki na zespół i aparaturę badawczą

Każdy naukowiec, niezależnie od stażu i stopnia naukowego, może starać się o finansowanie w ramach konkursu OPUS 13. Uzyskane środki można przeznaczyć na stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury potrzebnej do realizacji badań. Nie ma wyznaczonej górnej granicy finansowania przeznaczonego na pojedynczy projekt, a czas realizacji może wynieść 12, 24 lub 36 miesięcy. Budżet trzynastej edycji konkursu wyniesie 250 mln złotych.

Wnioski należy składać za pośrednictwem systemu OSF do 16 czerwca 2017 roku. Więcej szczegółów znaleźć można w serwisie MNiSW.

Tagi: Narodowe Centrum Nauki, badania podstawowe, doktoranci, PRELUDIUM, OPUS

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików