18. Piknik Naukowy

sobota, 31 maja 2014

Jak szybko można wykryć ślady krwi na miejscu przestępstwa? Czy w pięć minut można wyizolować DNA z truskawki? – odpowiedzi na te pytania można znaleźć na 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na największej tego typu imprezie w Europie była  minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. 

 Nauka musi być otwarta na społeczeństwo i jego potrzeby. Piknik sprawia, że naukowcy wychodzą ze swoich laboratoriów i są otwarci na pytania, dociekania. Piknik Naukowy to największe w Europie spotkanie przyjaciół nauki. Dziękuję, że przyszliście Państwo tak tłumnie  mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska

Na imprezie pojawiło się dużo dzieci. Minister nauki złożyła im życzenia z okazji Dnia Dziecka: – Dzieciom życzę wszystkiego dobrego z okazji ich święta! Zadawajcie jak najwięcej pytań i nie dajcie się zbyć, zanim nie dostaniecie odpowiedzi – mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Tematem przewodnim tegorocznego pikniku był „Czas”. Uczestnicy imprezy plenerowej mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez 150 instytucji naukowych z Polski i zagranicy. Do dyspozycji zwiedzający mieli ponad 200 naukowych stanowisk, w tym przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na stoisku MNiSW pojawił się zegarmistrz, który prezentował zegarki o tradycyjnym mechanizmie. Uczestnicy pikniku mieli też okazję zobaczyć wystawę mierników czasu oraz dowiedzieć się, jak zmierzyć godzinę za pomocą zegara słonecznego czy jak liczony jest czas w kosmosie.

***

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera - dyrektora Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W 2005 roku Komisja Europejska uznała piknik za wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo". Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

 

  • Brak tagów

    Pobierz darmowe oprogramowanie
    do przeglądania plików