17 mln dla humanistów w konkursach NCN

czwartek, 21 kwietnia 2016

– Rozwój humanistyki to jeden z priorytetów w działaniach ministerstwa – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podczas konferencji prasowej szef resortu ogłosił, że MNiSW przeznaczy 17 mln zł na sfinansowanie badań humanistycznych w konkursach NCN.

To pierwsza z zapowiadanych form współpracy z Narodowym Centrum Nauki na rzecz humanistów. Suma, o której mówił minister Jarosław Gowin, ma służyć podniesieniu współczynnika sukcesu w konkursach prowadzonych przez NCN.

Pieniądze trafią do osób, którzy wnioskują o dofinansowanie w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Największa część powiększy budżet konkursu FUGA 5, z którego opłacane są staże po uzyskaniu stopnia naukowego doktora.

Oprócz tego 5 mln zł więcej dostaną humaniści, którzy wystartują w najpopularniejszych konkursach NCN – OPUS 10, PRELUDIUM 10 i SONATA 10. Z dodatkowych środków skorzystają więc zespoły badawcze, młodzi doktorzy rozpoczynający karierę naukową oraz doktoranci.

Ostatnim konkursem, którego budżet zostanie zwiększony o 2 mln zł, jest ETIUDA 4, również skierowana do doktorantów. Jak szacuje Narodowe Centrum Nauki, ministerialne dofinansowanie pozwoli na utrzymanie współczynnika sukcesu na poziomie ok. 20 proc.

Tagi: Narodowe Centrum Nauki, Humanistyka, FUGA, OPUS, PRELUDIUM, SONATA BIS, ETIUDA, Konkurs NCN, Jarosław Gowin, NCN

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików