1 mld złotych na wsparcie innowacji technologicznych

środa, 13 grudnia 2017

Minister Jarosław Gowin ogłosił dziś wyniki konkursu BRIdge Alfa, który wyłonił autorów najbardziej innowacyjnych projektów technologicznych na polskim rynku. Tegoroczni laureaci otrzymają łącznie prawie miliard złotych na rozwój swoich pomysłów. To największy budżet w historii konkursu. 

Gowin: miliardy złotych i nowe prawo dla innowacji

– Polska gospodarka potrzebuje innowacji, a polskie firmy środków i odpowiednich zachęt do wprowadzania na rynek rodzimych technologii, produktów i usług. Skutecznie wspieramy przedsiębiorców stawiających na innowacje. To zarówno miliardy złotych, które przekazujemy poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jak i korzystne dla przedsiębiorców zmiany w prawie wprowadzone w ustawach o innowacyjności. Nie mówimy, że coś zmienimy, po prostu to zmieniamy  – mówił podczas ogłoszenia wyników wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Alfy – sieć wehikułów inwestycyjnych

Program BRIdge Alfa wspiera najbardziej nowatorskie projekty – znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju – i dąży do ich komercjalizacji. Narodowe Centrum badań i Rozwoju, operator programu, nie finansuje projektów bezpośrednio, ale dzięki specjalnie powołanym funduszom. Są nimi Alfy, tworzące sieć wehikułów inwestycyjnych.

Za pomysłem stworzenia Alf stało przekonanie, że pieniądze to nie wszystko, a młodym innowatorom należy się również mentoring, pomoc w formalnościach, czy w wyznaczaniu kierunków rozwoju. Takie wsparcie zapewnić mają przedsiębiorcy, którzy zajmują się wyszukiwaniem i rozwijaniem technologicznych młodych firm w warunkach rynkowych. NCBR zapewnia dofinansowanie na poziomie 80 proc. budżetu utworzonej Alfy.

Wynalazcy ze wsparciem i ochroną

BRIdge Alfa zapewnia ogromne korzyści wynalazcom i twórcom technologii. Wybrane przez Alfy projekty otrzymują wszechstronne wsparcie, które dzielą się na 4 etapy:

  • preinkubacji,
  • testów,
  • budowy prototypu,
  • komercjalizacji wyników.

To, że Alfy tak bardzo angażują się w biznes innowatorów, nie oznacza, że ci ostatni utracą prawo własności do swoich pomysłów. Wprost przeciwnie – nadal pozostaną współwłaścicielami praw własności intelektualnej i zakładanych firm. NCBR ma przy tym prawo pierwokupu spółek, aby w razie potrzeby zagwarantować niezbędne finansowanie najlepszym strategicznym projektom.

Rekordowy budżet, duża konkurencja

– Ogromne zainteresowanie konkursem i jego wyniki dowodzą, że stworzyliśmy atrakcyjny mechanizm wsparcia projektów w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept. Dzięki rekordowemu budżetowi, wysokiej jakości ubiegających się o wsparcie zespołów zarządzających i bogatemu portfolio zgłoszonych przez przyszłe Alfy projektów w przyszłym roku znacząco wzrośnie liczba nowatorskich projektów, które mają szanse stać się przełomowymi – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR.

Ułatwienia w regulaminie

Dzięki zmianom wprowadzonym do regulaminu przez NCBR do konkursu zostały warunkowo dopuszczone takie podmioty, które nie zdążyły zarejestrować się jeszcze w Komisji Nadzoru Finansowego (a taki wymóg wprowadziła nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych z czerwca 2016 roku). Po podpisaniu umowy z NCBR podmioty będą miały maksymalnie pół roku na rejestrację w KNF. Wszystko po to, aby grono adresatów, do których skierowany jest program, było jak największe.

1 mld zł – budżet największy w historii programu

Budżet tej edycji konkursu wyniósł miliard złotych, a o dofinansowanie na utworzenie Alfy można było się ubiegać w ramach dwóch ścieżek:

  • „A” – przeznaczonej dla inwestorów z niższym kapitałem początkowym na uruchomienie funduszu (z budżetem od 6,25 do 25 mln zł);
  • „B” – dla inwestorów z większym kapitałem początkowym na uruchomienie funduszu (z budżetem od 25 do 50 mln zł).

28 zwycięskich projektów

W ramach programu BRIdge Alfa o dodatkowe środki na rozwój ubiegało się 98 podmiotów – łączna wartość złożonych wniosków wynosiła aż 3 miliardy złotych. Do finansowania wybrano 28 najlepszych o łącznej wartości 922 mln złotych. Najwięcej zwycięskich projektów zgłosili przedsiębiorcy z województw małopolskiego (9),  dolnośląskiego (5) i wielkopolskiego (3).

Nowe Alfy, kolejne nowatorskie projekty

Planowane przez przyszłe Alfy inwestycje obejmują projekty z różnych dziedzin i obszarów. Wśród nich znajdują się m.in. technologie inżynierii medycznej, w tym biotechnologie medyczne, inteligentne sieci i technologie geoinformacyjne, wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty oraz automatyzacja i robotyka procesów technologicznych.

Nowe Alfy dołączą do utworzonych w ramach I konkursu 21 funduszy, które dysponują łącznym budżetem w wysokości ponad 480 mln złotych. Dokonują już pierwszych inwestycji w spółki, wśród których znajdują się m.in. Dystrogen (nowatorska terapia biotechnologiczna dla leczenia choroby rzadkiej – choroby Dushena), czy Skynamo Aerospace („latający skuter” do zastosowań do celów sportowo-rekreacyjnych oraz w wersji specjalistycznej dla służb ratunkowych oraz mundurowych).

Z kolei w ramach etapu pilotażowego w 2015 roku uruchomionych zostało 10 funduszy, które powołały 47 spółek technologicznych. Jedną z nich był Photon, który stworzył i wprowadził na rynek innowacyjnego w skali świata robota edukacyjnego dla dzieci. 

Lista rankingowa II konkursu BRIdge Alfa

Tagi: Jarosław Gowin, Konkursy NCBR, BRIdge Alfa, innowacje, technologia

Pobierz darmowe oprogramowanie
do przeglądania plików